Jesteś tutaj:Kultura Powstańcy po raz kolejny zdobyli Gniezno! - fotogaleria
piątek, 28 grudnia 2018 20:11

Powstańcy po raz kolejny zdobyli Gniezno! - fotogaleria

 
Powstańcy po raz kolejny zdobyli Gniezno! - fotogaleria fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowy wieczór tłumy gnieźnian wzięły udział w rekonstrukcji zdarzeń sprzed stu lat. Wyruszyli spod domu Bolesława Kasprowicza, by razem z powstańcami zdobyć koszary.

Tak jak dokładnie sto lat temu, tak i dzisiaj, choć w nieco bardziej ubarwionej formie, mieszkańcy Gniezna spotkali się 28 grudnia na ul. Chrobrego przed kamienicą należącą dawniej do Bolesława Kasprowicza. Stąd, wraz z rekonstruktorami ruszyli w drogę na koszary, po drodze zdobywając pocztę czy wysłuchując historię miejsc, wokół których toczyło się życie mieszkańców Grodu Lecha wiek temu.

Choć w 1918 roku Gniezno zdobyto bez jednego wystrzału, to dla podkreślenia znaczenia walk w Poznaniu czy działań frontowych, w których brali udział także mieszkańcy naszego miasta, nie zabrakło także widowiskowych potyczek na ulicy oraz w koszarach. 

 

 

3 komentarzy

 • Link do komentarza Leszek Kabaciński poniedziałek, 14 stycznia 2019 07:16 napisane przez Leszek Kabaciński

  Wydarzenie które przeszło do historii, przez duża literę "H". Następna tak rocznica to 2025 koronacja Bolesława Chrobrego.
  Zobacz jak wyglądało pierwsze w Polsce i tak dynamiczne wydarzenie z zdobycia Gniezna. Poprowadził nas senator Robert Gaweł a barwna gwara opowiadał Jarosław Mikołajczak barwne szczegóły z historycznego wydarzenia. Gniezno24.com jak już wiecie i widzicie także to fotografowało, ja wykorzystałem te zdjęcia w proponowanej prezentacji.
  Zobaczcie zdobyto Gniezno w tej prezentacji. Zobaczcie czy Was tam nie ma na tym filmiku. Brawo za ten dzień, Brawo za organizację.
  100. rocznica Powstania Wielkopolskiego Gniezno 28. 12. 2018 r.
  https://www.youtube.com/watch?v=WilRpTsPr1A&t=1687s

 • Link do komentarza Janek, rocznik 1941 środa, 02 stycznia 2019 10:08 napisane przez Janek, rocznik 1941

  Chwała naszym Ojcom, chwała bohaterom. Dzięki za rekonstrukcję wydarzeń w Gnieźnie w grudniu 1918. Dzięki Panie Senatorze za ogrom wysiłku w przygotowaniu wydarzenia. Chylę czoła i Do Siego Roku 2019.

 • Link do komentarza KEGAN niedziela, 30 grudnia 2018 13:54 napisane przez KEGAN

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!! tamtych dni

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane