poniedziałek, 31 grudnia 2018 08:54

Gniyzno nie do poznanio?

  Maria Ciążyńska
Gniyzno nie do poznanio? archiwum autorki

Kobiycka nie godajom, wiele majom lot. Każdo chce być na fleku! Ale mi nie jest poruta przyznać się. Czymu? Bo pamiyntom tak dużo, że można mi zazdrościć. Jezdem rychtyk chodzące muzeum!

A jakby mój nieboszczyk tata wstał zez grobu, to by se myślał, że już nie miyszko wew Gniyźnie ino jakiejsiś Ameryce abo przynajmni wew Poznaniu.

Na Tysiąclecie przeprowadzilim się w 1960 roku. Istne wygnajewo! Ogródki działkowe Laubitza obrostały cołki tyn fyrtel. Pore bloków i jazda na Trzymeszno. Zez bloku szło się na Rozynfelda. Po lewy stronie kamieniczka i składzik na dole. Zaś jakoś wilka i skrącanie na Libelta.

Po prawy – długachne baraki i kupa wiary. Murek i cmyntarz. Chodzilim tam z tatom i obglądalim poprzewrocane od starości i zarośniynte trawskiym tablice nagrobkowe.

Potym znikły baraki i zaczyły stojeć bloki. Cmyntarz został parkiym. Wyporządzili kieretyny, postawili Panderoze. ÓZez tyłu parku moglim widzieć różniste ptoki, co se pomiyszkiwały wew taki szpecjalny chacie. Ptoszki były kolorowe i różnygo sortu, np. kurki wietnamskie czy jakieś tam, ale maludy - jak to zez Azji! Z czasym kurki znikły, chałupka tyż i wszystko jakoś zapyziało.

No i tero szok! Te oświetlynie, blask, błyszczynie, no wew wogle oż miło tam se zrobić rundke!

I jeszczy jedyn szok, tej!

Niedawno jade se autobusym bez 3 Maja kole Betesdy rocznik 1899. Betesda jak Betesda - ta sama wew Gniyżnie od zawsze. Ale ździebko dali, wew podwyrku… łejery! Nowo Betesda! I to rocznik 2018! Jako wielgachno - ile mo oknów, ile piyntrów! Sama NOWOCZESNOŚĆ! Pewnie, że kosztowała, ale to do chory wiary, trzebno się cieszyć i nie przesmrodzać. Wystwiynie taki chałupy nie jest takie pojedyncze, to ciynżko robota wielu szpeców!

Domyślom się, jaki tam sprzynt. Bydom prześwietlać wiaruchnie kałduny, a nie zdziwie się, jak te postympowe maszyny posprowdzajom, co kożdy mo pod deklym - perzonel tyż. Bydzie prześwietlynie i pokazywanie na ekranie myślynia! Nic się nie schowo! Nawet by nie zawadziło - pielyngniary i doktory by mieli fefry i bydom lotać kole pacjyntów jak kole zgnitych jajków. Wew naszych czasach wszystko możliwe, szak nie?

5 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkanka wtorek, 08 stycznia 2019 12:55 napisane przez mieszkanka

  Wczoraj idac przez centrum natrafilam na kupe na kupie. Oczywiscie, że psie kupy, choc nie jestem do końca pewna. Ale grunt to swiecidełka w tym zas***ym mieście

 • Link do komentarza Gracha poniedziałek, 07 stycznia 2019 11:29 napisane przez Gracha

  Ad. miejscowy - pieniądze się nie liczą. Przecież nie idą z kieszeni decydentów, tylko naszych. A gmin jeszcze jest im za to wdzięczny. Porąbany ten świat.

 • Link do komentarza miejscowy niedziela, 06 stycznia 2019 23:28 napisane przez miejscowy

  Sandra, jeśli to prawda, to po co było kupować i instalować chińskie barachlo?

 • Link do komentarza Sandra niedziela, 06 stycznia 2019 16:36 napisane przez Sandra

  W tym momencie kula prezenty i tron się nie świeci .. ktoś obciął kable .. uziemienie... Warto by było zrobić to na nowo ..też prezent jeden jest trochę spalony

 • Link do komentarza fertig czwartek, 03 stycznia 2019 01:21 napisane przez fertig

  Las Vegas na cmyntorzu, co sie porobiło w tym Gnieźnie! Napowde nie majom kompletnie uszanowanio do zmarłych, choć to nie nasi, ino obce, ale zawsze.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane