Jesteś tutaj:Kultura Koniarze pożegnali stary rok i powitali nowy
poniedziałek, 31 grudnia 2018 13:26

Koniarze pożegnali stary rok i powitali nowy

 
Koniarze pożegnali stary rok i powitali nowy fot. Rafał Wichniewicz

Wielu gnieźnian przybyło na trzynaste już sylwestrowe spotkanie koniarzy, którzy tradycyjnie przyjechali na rynek i wypili symboliczną lampkę szampana.

Ta niepisana tradycja rozpoczęła się 12 lat temu, kiedy na Rynku pojawiło się zaledwie kilku koniarzy, którzy w ten sposób zapoczątkowali to coroczne wydarzenie. Za każdym też razem mieszkańców obecnych na spotkaniu jest coraz więcej, podobnie zresztą jak samych jeźdźców, którzy zjechali się z kilku różnych punktów powiatu na główny plac miasta. W poniedziałek 31 grudnia przybyło ich aż 62, co jest nowym rekordem tego wydarzenia. Większość z nich przyjechała z Gniezna i okolic, ale nie brakowało także gości spoza powiatu.

Po złożeniu życzeń uczestnikom przez Patryka Dobrzyńskiego, organizatora sylwestrowego zlotu, do tych słów dołączyli się także wójt Maria Suplicka oraz prezydent Tomasz Budasz. Tuż po tym rozlano wszystkim symboliczną lampkę szampana. Całości przypatrywali się liczni gnieźnianie, przy czym szczególnie dla najmłodszych była to dobra okazja do zobaczenia koni z bliska.

W trakcie wydarzenia odbywała się także zbiórka pieniędzy na leczenie Mikołaja. Po wszystkim koniarze udali się w objazd po centrum miasta, po czym rozjechali się do swoich stajni. 

3 komentarzy

  • Link do komentarza Janusz wtorek, 01 stycznia 2019 21:58 napisane przez Janusz

    Fajny zwyczaj...tylko u niektórych osób brak eleganckiego stroju jeździeckiego i kasku na głowie. Jazda konna była zawsze elegancka, szkoda ze niektórzy o tym zapominają tak karykaturując obraz jeźdźca !

  • Link do komentarza jojo poniedziałek, 31 grudnia 2018 18:17 napisane przez jojo

    Pięknie udekorowali ulicę Łącznica końskim łajnem.

  • Link do komentarza Adam poniedziałek, 31 grudnia 2018 16:15 napisane przez Adam

    Ciekawe kto posprząta całe miasto od odchodów końskich

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane