Jesteś tutaj:Kultura Dzieje Żydowa i okolic w nowej książce Mariusza Borowiaka
piątek, 04 stycznia 2019 13:26

Dzieje Żydowa i okolic w nowej książce Mariusza Borowiaka

 
Dzieje Żydowa i okolic w nowej książce Mariusza Borowiaka źródło: Książki Mariusza Borowiaka

Jeszcze w styczniu odbędzie się długo oczekiwana promocja książki, opowiadającej historię Żydowa i okolicznych wsi, od prehistorii aż do czasów współczesnych.

Nowa publikacja, autorstwa Mariusza Borowiaka, to dzieło zawierające 540 stron i ponad 400 zdjęć, prezentujących wspomnianą miejscowość. Monografii wsi w Wielkopolsce mamy niewiele, w tym zaś przypadku rzecz dotyczy miejscowości szczególnej, bo zajmującej wyjątkowe miejsce w historii tzw. małych ojczyzn. Książka o przeszłości i teraźniejszości Żydowa i okolic jest pierwszą tego typu próbą całościowego opisania losów własnej społeczności lokalnej w poszczególnych okresach, gdy istniała polska państwowość, która potem przez szereg lat dzieliła i zmagała się z jej burzliwymi losami. Praca ma duże walory poznawcze i edukacyjne. Niewątpliwie z takim samym powodzeniem będzie ona służyła osobom, które zawodowo zajmują się problematyką lokalną, jak i tym, którzy tylko sporadycznie będą sięgali po książkę.

Promocja książki odbędzie się w sobotę 19 stycznia o godzinie 18:00 w Wiejskim Domu Kultury w Żydowie. Publikacja została wydana staraniem Urzędu Miasta i Gminy Czerniejewo. Podczas promocji będzie możliwość nabycia książki oraz otrzymania dedykacji od autora.


MARIUSZ BOROWIAK (ur. w Gnieźnie), pisarz, marynista; autor 70 książek i broszur oraz kilkuset artykułów o tematyce wojenno-morskiej w kraju i za granicą, współautor haseł do słowników i encyklopedii. Na podstawie książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego; konsultant scenariusza filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej. Redaktor-współpracownik miesięcznika „Morze”. Członek Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak w latach 2015-2016 u wybrzeży La Valletty na Malcie i The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych).

źródło: Książki Mariusza Borowiaka

2 komentarzy

  • Link do komentarza U niedziela, 06 stycznia 2019 15:57 napisane przez U

    Całkowicie się zgadzam, w Żydowie można się udusić, szczególnie po godzinie 18

  • Link do komentarza Przejezdny piątek, 04 stycznia 2019 14:25 napisane przez Przejezdny

    Żydowo - bardzo fajna mieścinka. Kompaktowa - jest w niej wszystko czego człowiek potrzebuje. Szkoła, przychodnia, przystanki, obiekt sportowy. ALE - włodarze mocno powinni zainteresować się tym co mieszkańcy spalają w piecach. Czasem nie da się oddychać, latem grając na korcie jest tragedia. Zimą jest jeszcze gorzej. Apel do włodarzy aby zająć się problemem.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane