Jesteś tutaj:Kultura Kiedy drewno zastąpiła stal - nowa wystawa w Muzeum
piątek, 18 stycznia 2019 13:47

Kiedy drewno zastąpiła stal - nowa wystawa w Muzeum

 
Kiedy drewno zastąpiła stal - nowa wystawa w Muzeum fot. Rafał Wichniewicz

W Muzeum Początków Państwa Polskiego otwarta została nowa ekspozycja, prezentująca dzieje odtwórstwa historycznego. To przestrzeń, w której można zobaczyć, jak prowizoryczność z czasem ustępowała profesjonalizmowi.

Tysiąc lat temu ówcześni Piastowie zapewne nie myśleli, że kiedykolwiek ich sposób życia codziennego będzie w ogóle odtwarzany przez potomków, a także będą organizowane zloty i widowiska. Tak samo zapewne dobre dwie dekady temu też raczej nikt z tych odtwórców historycznych (jak przyjęło się ich nazywać) nie myślał, że ich pasja doczeka się... wystawy muzealnej. Taką właśnie otwarto w piątkowe południe w gnieźnieńskim Muzeum.

"Uwaga Historia! Odtwórstwo historyczne wczesnego średniowiecza w Polsce" to wiele miesięcy wspólnej pracy osób, które zajmowały się lub nadal zajmują odtwórstwem z zainteresowania lub też zawodowo: - Pokazujemy, jak to się zaczynało już w zasadzie w latach 60. Niewiele osób pamięta, że już tak wczesne początki ma odtwórstwo historyczne w Polsce i od tak wielu lat się ono rozwija. Pokazujemy też to zjawisko przez pryzmat tego, czym odtwórcy się zajmują, że to nie tylko walka, ale też wytwarzanie różnego rodzaju przedmiotów. Nasi archeolodzy zobaczyli rekonstrukcje oryginalnych zabytków i stwierdzili, że kiedy oni odkopują kawałek złomu, bo to zazwyczaj jest destrukt w wielu przypadkach, to oni nie widzą tego, jak ten przedmiot mógł być piękny w czasach swojej świetności. Tego dokonują właśnie odtwórcy - mówił Michał Bogacki, dyrektor MPPP.

Jeden z kuratorów wystawy, Sławomir Uta, przyznaje iż na przestrzeni lat odtwórstwo przeszło długą drogę: - Cofnęliśmy się o 20 a niekiedy i o 50 lat wstecz do początków historii ruchu odtwórczego w Polsce. Nie da się jednak ukryć, że prawdziwy boom miał miejsce w drugiej połowie lat 90., który apogeum miał od 2000 do 2004 roku, a potem już tylko trwa jego rozwój - odtwarzania własnymi siłami, wykształcania się klasy rzemieślniczej, która przejęła fachowe wykonywanie kopii, zaczęto wypierać niezbyt udane próby z innych materiałów - mówił Sławomir Uta, dodając iż obecnie sytuacja odtwórców jest zupełnie inna od tej, jaka była 20 lat temu: - Część z nas zajęła się krzewieniem wiedzy, staliśmy się edukatorami, popularyzatorami wiedzy o tych czasach, każdy z nas stworzył swoją własną niszę, w której działa - wystawy, inscenizacje, filmy, pokazy, archeologia eksperymentalna. To jest tłum ludzi, którzy zajmują się odtwórstwem wczesnego średniowiecza, tych dla których jest to "weekendowe hobby" po tych, którzy uczynili z tego swoją drogę. 

Odtwórstwo historyczne ma także bogatą kartę także i w Gnieźnie, gdzie swojego czasu działało kilka grup zajmujących się tą dziedziną: - Nasza drużyna powstała na początku lat 80., kiedy pracowałem w domu dziecka w Kobylnicy. Wówczas powstał ogólnopolski zlot młodzieży "Stąd nasz ród" i w 1981 roku drugi festyn powstał jako pierwszy na Lednicy. Wtedy hełmy wykonano z tektury, z jakiś wykładzin, miecze drewniane, pomalowane farbą by z daleka wyglądały na żelazo, szałasy były robione, ja pożyczałem skóry z dzików od wujka. Dopiero się to rozwinęło po pierwszym festynie z 1995 roku w Biskupinie. Wtedy powstałem wiele osób, dzięki którym nasza drużyna się rozrosła - wspominał Wojciech Śmielecki.

Ekspozycja została wzbogacona licznymi zdjęciami, wykonanymi na przestrzeni lat przez różne grupy rekonstrukcyjne. Wystawa w Muzeum Początków Państwa Polskiego dostępna będzie do 28 lipca 2019 roku.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane