Jesteś tutaj:Kultura Jakie tajemnice kryje Złoty Kodeks Gnieźnieński?
wtorek, 29 stycznia 2019 11:27

Jakie tajemnice kryje Złoty Kodeks Gnieźnieński?

  mn
Jakie tajemnice kryje Złoty Kodeks Gnieźnieński? źródło: MPPP

Odpowiedź na tytułowe pytanie będą mogli znaleźć uczestnicy czwartkowego spotkania, odbywającego się w ramach Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych.

Pierwsze w tym roku Gnieźnieńskie Konwersatorium Historyczne dotyka niezwykle popularnego i nadal fascynującego tematu zabytków sztuki piśmienniczej średniowiecza, które są częścią skarbca gnieźnieńskiej katedry. Złoty Kodeks Gnieźnieński to jeden z cenniejszych tego typu zabytków Europy. Po gruntownej konserwacji, ale też publikacji w formie albumu budzi coraz większe zainteresowanie nie tylko miłośników historii. Codex Aureus Gnesnensis nie będzie jednym skarbem słowa, którego piękno i tajemnice przybliży profesor UAM doktor habilitowany Leszek Wetesko, wybitny znawca tematu.

Profesor Wetesko opowiada historie cennych ksiąg w sposób niezwykle barwny i ilustruje je wieloma unikatowymi slajdami. Uczestnicy będą mieli więc okazję poznać cenne zabytki przybliżone w sposób niezwykle rzeczowy, ale też atrakcyjny. W Konwersatorium zapowiedziała także udział jedna z najlepszych konserwatorek papieru w Polsce - Marzena Szczerkowska, która swoją pracą przywracała blask nie tylko Złotego Kodeksu i innych zabytków gromadzonych przez Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ale też między innymi bezcennych manuskryptów koptyjskich w egipskim Deri el Surian. Postara się krótko przybliżyć od strony warsztatowej konserwację niezwykle cennego depozytu kultury pisanej, jaki znajduje się w Gnieźnie.

Styczniowe Konwersatorium zapowiada pewne zmiany formuły GKH, które przygotowują wykładowcy Instytutu Kultury Europejskiej i pracownicy MPPP na rozpoczęty rok. Przewidywane jest między innymi konwersatorium w autobusie MPK, a także w mieszkaniu prywatnym w jednej z piękniejszych kamienic wielkomiejskich Gniezna. Więcej informacji na ten temat już w lutym.

Styczniowe konwersatorium odbędzie się w czwartek 31 stycznia o godzinie 16:30 w Miejskim Ośrodku Kultury. Wstęp bezpłatny.


Informujemy iż wczorajsza zapowiedź tego wydarzenia, mająca w założeniach mówić o wszystkich dziełach sztuki przechowywanych w katedrze, była błędna. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane