Jesteś tutaj:Kultura O wyjątkowości zabytku, którym jest Złoty Kodeks
poniedziałek, 04 lutego 2019 17:21

O wyjątkowości zabytku, którym jest Złoty Kodeks

 
O wyjątkowości zabytku, którym jest Złoty Kodeks fot. Rafał Wichniewicz

W trakcie pierwszego w tym roku konwersatorium historycznego, licznie przybyli na spotkanie gnieźnianie mieli okazję posłuchać o wyjątkowym zabytku przechowywanym w naszym mieście - Złotym Kodeksie.

Jest to jeden z cenniejszych tego typu zabytków nie tylko Polski, ale także Europy. Tego typu ksiąg zachowało się do współczesności stosunkowo niewiele, a stanowią one dowód niezwykłego podejścia do sztuki piśmiennictwa w okresie średniowiecza.

- Mamy takie swojego rodzaju kamienie milowe naszej historii. Są na niej wydarzenia, osoby i dzieła sztuki. Pierwszym wydarzeniem dla chrześcijaństwa polskiego, jest chrzest Mieszka I. Później mamy założenie arcybiskupstwa w Gnieźnie, gdzie pojawiają się osoby - Mieszka, Chrobrego, Ottona III, który się wpisał w polską historię, ale mamy też dzieła sztuki. Jednym z najważniejszych centrów, obok Wawelu, jest gnieźnieńska Katedra i Zamek Królewski w Warszawie, bez tych miejsc trudno zrozumieć historię polskości i naszej świadomości narodowej. W katedrze, czego nie mamy często świadomości, mamy zabytki klasy europejskiej, a z tych najstarszych są to właśnie Drzwi Gnieźnieńskie i Złoty Kodeks - mówił prof. UAM dr hab. Leszek Wetesko, który poprowadził konwersatorium, opowiadając o znaczeniu Codex Aureus Gnesnensis.

- Nie da się porównać Złotego Kodeksu, bo to tak jakby chciało się porównywać Drzwi Gnieźnieńskie, które są całkowicie niepowtarzalne. Da się go za to porównać z rękopisami, które mniej więcej w tym samym czasie lub wcześniej w Europie powstawały. Pierwsze Złote Kodeksy pojawiają się w IV wieku, przynajmniej tak na to źródła wskazują, a mają one bardzo bogatą symbolikę i ideologię. Wymyśliłem coś nowego o genezie złotych kodeksów, bo dotychczas obowiązywała teza amerykańskiego mediewisty, że to był przejaw symboliki władz imperialnych i pokazywania obecności cesarza czy króla w Kościele. Tak było rzeczywiście w średniowieczu, ale wydaje mi się iż jest to coś bardziej skomplikowanego i w zeszłym roku na dużej międzynarodowej konferencji, poświęconej wczesnośredniowiecznym rękopisom, przedstawiłem zupełnie inaczej te źródła, że są one związane z teologią pierwszych Ojców Kościoła i że złote kodeksy symbolizują wieczne królowanie Chrystusa - mówił Leszek Wetesko, wskazując iż powstanie tego dzieła jest dowodem bardzo wysokiej kultury politycznej i religijnej w Polsce u schyłku XI wieku. Wskazał przy tym iż jego wykonanie świadczy o wysokim wykształceniu duchownych polskich, szczególnie biskupów, którzy musieli mieć bardzo dobre rozeznanie w znaczeniu posiadania tego typu ksiąg.

W konwersatorium wzięła udział również jedna z najlepszych konserwatorek papieru w Polsce, Marzena Szczerkowska. To w jej rękach spoczywało przywracanie blasku wielu zabytków słowa, zgromadzonych w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w tym także Złotego Kodeksu, który jest weń przechowywany. 

Kolejne spotkanie w ramach Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych zaplanowane zostało na ostatni czwartek lutego. 

3 komentarzy

  • Link do komentarza Maniek wtorek, 05 lutego 2019 12:22 napisane przez Maniek

    Ten parasol tam pasuje, jak kwiatek na kożuchu podczas tak poważnego wykladu. No, ale chyba suszył go od deszczu jakiś pracownik tej instytucji.

  • Link do komentarza Dociekliwy wtorek, 05 lutego 2019 10:38 napisane przez Dociekliwy

    I oczywiście nie zaproszono redaktora naukowego książki o Złotym Kodeksie, czyli dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego. Książkę tę trzyma w ręku pan profesor.

  • Link do komentarza Antonio poniedziałek, 04 lutego 2019 20:08 napisane przez Antonio

    Zwróćcie uwagę na tęczową parasolkę na scenie. MOK już przygotowuje się na paradę tęczowych.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane