Wydrukuj tę stronę
czwartek, 07 lutego 2019 08:12

Kultura muzyczna w początkach polskiej państwowości

  mnopr
Kultura muzyczna w początkach polskiej państwowości źródło: MPPP

W przyszłym tygodniu otwarta zostanie wyjątkowa wystawa, opowiadająca o muzyce, która wybrzmiewała w dawnych, słowiańskich grodach na naszych terenach.

Przed nami wyjątkowa wystawa, która wprowadzi wszystkich w tajemniczy świat kultury muzycznej wczesnego średniowiecza w Polsce. Muzeum Początków Państwa Polskiego zaskoczy tym razem nowoczesną aranżacją łączącą dźwięk, światło i animacje. Do udziału zaproszono muzyków, a wśród nich jest multiinstrumentalista, aranżer i współzałożyciel Kwartetu Jorgi, Maciej Rychły.

W dużej mierze będzie to eksperymentalna podróż z uwagi na dotkliwy brak źródeł odnoszących się do tego tematu. Dlatego by wyjaśnić kontekst pewnych zjawisk i procesów, w niektórych miejscach ekspozycji poszerzono ramy czasowe i terytorialne.

Na wystawie przedstawione zostaną najnowsze wyniki badań nad średniowiecznym instrumentarium, realizowanych przez naukowców, muzealników i odtwórców historycznych. Znajdą się na niej artefakty archeologiczne związane z kulturą muzyczną wypożyczone z kilkunastu muzeów w Polsce oraz nieprezentowana wcześniej kolekcja rekonstrukcji instrumentów ze zbiorów Stanisława Mazurka.

Ma to być bardzo innowacyjna wystawa. Przy użyciu naszej mobilnej aplikacji  QRtag będzie możliwość posłuchania jak brzmiały dawne instrumenty muzyczne, czy wykorzystywane na przykład w polowaniach narzędzia dźwiękowe.

Wystawa "Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego" otwarta zostanie 15 lutego o godzinie 17:00. Ekspozycja będzie czynna do 1 września 2019 r. Już dziś zapraszamy!

Autorzy wystawy: dr Anna Jabłońska, Stanisław Mazurek, dr Tomasz Janiak, Magda Robaszkiewicz. Konsultanci: prof. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska, dr Dorota Popławska, Projekt aranżacji: YOS Studio, Poznań.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano ze środków Województwa Wielkopolskiego.