Jesteś tutaj:Kultura Udział kobiet w powstaniu wielkopolskim - wykład
środa, 13 lutego 2019 13:26

Udział kobiet w powstaniu wielkopolskim - wykład

 
Kobiety przy obieraniu ziemniaków, fot. ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu Kobiety przy obieraniu ziemniaków, fot. ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu

Zapraszamy na kolejny wykład popularny, tym razem dotyczący roli kobiet w wyzwoleńczym zrywie mieszkańców Wielkopolski przed stu laty.

W trakcie wykładu poruszona zostanie tematyka wkładu kobiet w zwycięstwo powstania wielkopolskiego. Omówiony zostanie udział kobiet w poszczególnych służbach powstańczych, takich jak służba sanitarno-medyczna, aprowizacja, zaopatrzenie czy zwiad powstańczy, ale także ich patriotyczne zaangażowanie w długim okresie zaborów. W tym czasie kobiety angażowały się zarówno na polu domowym, jak i publicznie w liczne inicjatywy. To właśnie ich działania społeczne i patriotyczne, takie jak wychowanie, kultywowanie tradycji polskich i polskości zadecydowały o świadomości narodowej Polaków żyjących pod pruskim zaborem i ich gotowości do udziału w powstaniu wielkopolskim.

Wykład odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 lutego o godzinie 16:00 w Domu Powstania Wielkopolskiego (Stary Ratusz, wejście od ul. Rzeźnickiej). Wstęp wolny.

Anna Barłóg-Mitmańska – na co dzień pracownik naukowy Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego w Szreniawie, autorka książki „Udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919” oraz artykułów, not wydawniczych, haseł  poświęconych tematyce kobiecej w kontekście Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane