sobota, 16 lutego 2019 19:52

Koncertem upamiętniono 100. rocznicę historycznego wydarzenia

 
Koncertem upamiętniono 100. rocznicę historycznego wydarzenia fot. Rafał Wichniewicz

W hołdzie Wolności - pod takim hasłem odbył się wyjątkowy koncert, którego wykonawcy wystąpili przed gnieźnieńską publicznością w auli I Liceum Ogólnokształcącego.

Dokładnie w sto lat po tym, jak 16 lutego 1919 roku w Trewirze podpisano traktat, kończący m.in. działania związane z walkami na froncie powstania wielkopolskiego, w auli Pomnika odbył się koncert upamiętniający to wydarzenie. Był on jednocześnie ostatnim akcentem rozłożonych na przestrzeni 2018 i 2019 roku wydarzeń miejskich, uświęcających 100-lecie odzyskania niepodległości.

Tuż przed koncertem przybyła publiczność minutą ciszy upamiętniła zmarłego przed tygodniem premiera Jana Olszewskiego. Tuż po tym rozpoczął się koncert, w którym wykonano wiele najpiękniejszych pieśni wolnościowych, w znakomitych, oryginalnych aranżacjach wybitnego pianisty – Andrzeja Jagodzińskiego. Podczas koncertu licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć m.in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego czy „Nie pytaj o Polskę” Republiki, ale też preludium e-moll Chopina. W trakcie występu na scenie zaprezentowali się m.in. Nula Stankiewicz, Agnieszka Wilczyńska, Janusz Strobel, Robert Majewski, Adam Cegielski i Czesław „Mały” Bartkowski.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane