Wydrukuj tę stronę
środa, 27 lutego 2019 09:20

Gnieźnianie w powstaniu wielkopolskim - konwersatorium

 
Gnieźnianie w powstaniu wielkopolskim - konwersatorium zdjęcie nadesłane

Ich poświęcenie, bohaterska walka o niepodległość i powrót Wielkopolski do Rzeczpospolitej przyniosły wolność, po dekadach opresji Cesarstwa Niemieckiego.

Wydarzenia lat 1918 - 1919 są dumną kartą w historii całej Polski. Udział mieszkańców Gniezna w tym donośnym wydarzeniu, którego iskrą był przyjazd do Poznania Ignacego Padarewskiego to temat drugiego Gnieźnieńskiego Konwersatorium Historycznego w 2019 roku.

Jedno z nielicznych zwycięskich powstań w historii Polski, nieustannie budzi spore zainteresowanie. Powstanie Wielkopolskie, przez lata przemilczane i niedocenione, dopiero w 100. rocznicę wybuchu doczekało się godnego upamiętnienia. Wśród wielu działań i projektów, na szczególną uwagę zasługuje książka Ziemia Gnieźnieńska w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919, której autorem jest profesor Janusz Karwat. To właśnie ten wybitny znawca tematu będzie prowadzącym najbliższe Gnieźnieńskie Konwersatorium Historyczne. Drugie w tym roku spotkanie z cyklu, przygotowanego przez Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędzie się tuż po 100. rocznicy Pokoju w Trewirze, który zakończył definitywnie Powstanie Wielkopolskie. Gnieźnianie w Powstaniu Wielkopolskim zapisali wiele chlubnych kart, a wszystko zaczęło się 28 grudnia na gnieźnieńskiej Kareji. To właśnie pomiędzy domem przedsiębiorcy Bolesława Kasprowicza, a Ratuszem zapadły decyzje o marszu na koszary. Konwersatorium podczas, którego profesor Janusz Karwat, jak nikt inny, przybliży udział gnieźnian w Powstaniu oraz najciekawsze działania na Ziemi Gnieźnieńskiej, odbędzie się w nowo-powstałym Domu Powstańca Wielkopolskiego, mieszczącym się w gmachu odrestaurowanego Starego Ratusza. Po raz kolejny koordynatorzy GKH dbają o to, by temat był spójny z miejscem spotkania. Jego moderatorem z ramienia Muzeum będzie regionalista i edukator, Jarosław Mikołajczyk.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 28 lutego o godzinie 17:00 w Domu Powstańca Wielkopolskiego. Wstęp wolny. Zapraszamy!