Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 11 marca 2019 08:26

Tworzyli własny gabinet osobliwosci

 
Tworzyli własny gabinet osobliwosci fot. Rafał Wichniewicz

O tym, jak należy układać glinę, by ręce oddane fantazji mogły stworzyć to, co siedzi w naszej głowie, mogli przekonać się uczestnicy warsztatów, jakie odbyły się w Starym Ratuszu.

W miniony piątek w sali warsztatowo-wystawienniczej odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Jędrzejewskim, artystą-rzeźbiarzem, autorem m.in. postaci królika, wręczanego jako nagroda kulturalna Miasta Gniezna, ale także twórcą wielu dzieł prezentowanych na licznych wystawach.

Spotkanie miało charakter warsztatowy, ale zanim jego uczestnicy wzięli do rąk materiał twórczy, prowadzący przedstawił założenia swojej działalności artystycznej oraz tego, czym się należy kierować przy tworzeniu prac w tak wrażliwym na dotyk materiale, jakim jest glina szamotowa. „Gabinet osobliwości” przedstawiony przez Tomasza Jędrzejewskiego, to formy postaci, niekiedy fascynujących kreatur, a w innych przypadkach przerysowanych ludzkich wizerunków, ale nie tylko. Jak artysta sam przyznaje, w swojej twórczości "ukazuje szeroko rozumiany wątek egzystencji i emocjonalności; interesuje go postawa człowieka wobec innych, niekoniecznie ludzi".

Tuż po wprowadzeniu, prowadzący dosłownie oddał glinę w ręce wyobraźni uczestników warsztatów, którzy zaczęli tworzyć własne, finezyjne i niekiedy bardzo wymyślne prace. Po ich ukończeniu, swoje dzieła oddali do wypalenia, a na ich odbiór muszą poczekać około dwóch tygodni.

Galeria