Wydrukuj tę stronę
środa, 20 marca 2019 13:26

Powitanie wiosny w muzeum w Dziekanowicach

 
Powitanie wiosny w muzeum w Dziekanowicach zdjęcie nadesłane

Zapraszamy na tradycyjne powitanie wiosny w wyjątkowym klimacie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.

Celem wydarzenia jest przypomnienie zwyczaju palenia marzanny – symbolicznego niszczenia zimy i śmierci. Zwyczajowo w białą niedzielę (zwaną Laetare) topiono bałwana - Marzannę: snop konopi lub słomy/trzciny ubierano w ludzkie ubranie. Cała wieś wyprowadzała go tam, gdzie było najbliższe jeziorko, staw, kałuża. Zdejmowano z niego ubranie i wrzucano do wody śpiewając "Śmierć się wije po płotu, szukający kłopotu…" Po czym szybko biegli do domu, a kto się przewrócił temu wróżono śmierć.

Inscenizacja „Palenie Marzanny”, która odbędzie się w dziekanowickim muzeum, inspirowana jest zwyczajem żywym we wsi Zaborówiec w powiecie leszczyńskim, do lat 1980. Na placu wiejskim tzw. nawsiu dzieci będą miały możliwość zrobienia Marzann samodzielnie (pomocą będą służyli im pracownicy Muzeum).

Główną atrakcją będzie duża Marzanna, której szkielet stanowi ośmiometrowy drąg, opleciony gałązkami jałowca, świerku i trzciny a na końcu słomą. Gdy wszystkie Marzanny będą gotowe, utworzony zostanie korowód. Obok nich będą szły dzieci z kiczkami służącymi do podpalenia Marzanny. Za Marzanną postępować będą dzieci ze swoimi kukłami i klekotkami. Po spaleniu Marzann, zapraszamy dzieci na poczęstunek.

Wydarzenie odbędzie się 21 marca w godzinach od 10:00 do 12:00 w zagrodzie z Lubczynka. Więcej informacji na stronie muzeum www.lednicamuzeum.pl