Jesteś tutaj:Kultura Wiele ról, jeden aktor. Rakugo po raz pierwszy w Gnieźnie
poniedziałek, 01 kwietnia 2019 08:31

Wiele ról, jeden aktor. Rakugo po raz pierwszy w Gnieźnie

  mn
Wiele ról, jeden aktor. Rakugo po raz pierwszy w Gnieźnie zdjęcie nadesłane

W ramach 9. Festiwalu Literackiego Preteksty 30 marca 2019 roku odbył się w MOK niezwykły pokaz jednoosobowego teatru japońskiego przygotowany przez Anitę Jakubik (pseudonim Kumo) z grupy Kobito Rakugo. Artystka przybyła do Gniezna na zaproszenie Klubu Fantastyki Fantasmagoria.

Organizatorzy wydarzenia wyszli z założenia, że literatura nie musi być pisana. Rakugo to opowieści, czyli także literatura, tylko że mówiona. Prezentuje się ją na siedząco, a aktor wciela się w kreowane przez siebie postacie jedynie za pomocą mowy ciała, a także zmiany głosu i kierunku mówienia. Do dyspozycji ma tylko dwa rekwizyty: wachlarz (sensu) i niewielki ręcznik (tenegui). Z tego wszystkiego jest w stanie wyczarować żartobliwe, wesołe, wzruszające, a niekiedy nawet dramatyczne historie. Sztuka ta wymaga wielkich umiejętności w odtwarzaniu różnych bohaterów za pomocą minimalnych środków wyrazu.

To wszystko z pewnością udało się Kumo, która potrafiła przemienić się zarówno w podchmielonego staruszka, jak i zirytowanego młodzieńca. A już prawdziwą perełką był prezentowany przez nią dialog starego Skąpca i młodego Sknery. W sumie, zebrana publiczność wysłuchać mogła trzech dłuższych i kilku krótszych historii, zabarwionych typowym dla Japończyków, specyficznym humorem. Prowadząca opowiedziała także, czym rakugo jest, skąd się wzięło i co trzeba zrobić, by zostać rakugoką. Na to ostatnie wystarczy zaledwie dziesięć lat ciężkiego treningu!

Japonia często fascynuje ludzi związanych z fantastyką, z uwagi na to, że wielu z nich chętnie sięga po pochodzące z tego kraju komiksy (manga) czy seriale animowane (anime). Tym razem chcieli oni przybliżyć część kultury Kraju Kwitnącej Wiśni gnieźnieńskiej publiczności. Jak widać było z reakcji zebranych, był to eksperyment udany. Być może w przyszłości warto go będzie powtórzyć, prezentując Japonię mieszkańcom naszego miasta w kolejnej, ciekawej odsłonie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane