Jesteś tutaj:Kultura Historia w Glosach – spotkanie autorskie w Muzeum
wtorek, 02 kwietnia 2019 13:10

Historia w Glosach – spotkanie autorskie w Muzeum

 
Historia w Glosach – spotkanie autorskie w Muzeum zdj. Fundacja Identitas

Zapraszamy na spotkanie z Dawidem Jungiem - poetą, regionalistą, wydawcą i krytykiem literackim, który niedawno otrzymał Nagrodę Identitas za swój tomik poezji "Glosy". 

Biorąc pod uwagę, że książka jest mocno osadzona mimo poetyckiej formy w historii Gniezna Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na spotkanie Historia w Glosach. To szczególne spotkanie autorskie  odbędzie się w przestrzeni wystawy Gniezno. Stąd do przeszłości już 4 kwietnia o 17.00. Nagroda Literacka i Historyczna Identitas to istotne polskie wyróżnienie dla monografii historycznych oraz prac z zakresu humanistyki i literatury pięknej. Przyznawane jest w dwóch kategoriach jako Nagroda Historyczna i jako Nagroda Literacka. Konkurs organizuje Fundacja Identitas. 

„Glosy” to tomik poezji Dawida Junga wraz z tytułowymi glosami, to właśnie w nich  (w glosach) zawarta jest niezwykle osobista narracja łącząca historie: miasta, rodzinne i towarzyskie, literackie, których punktem styku jest Gniezno. W glosach pojawiają się także ludzie tego miasta, co daje niezwykły pryzmat, ukazuje Gniezno jako pewną uniwersalną figurę – być może diagnozę Polski niemetropolitalnej, Polski miast, miasteczek i ludzi.
Choć Glosy są książką bardzo osobistą zawieszoną pomiędzy pożegnaniem z miastem - miejscem, a Kadiszem – i to sprawia, że jest to momentami gorzka książka, jest w niej jednak jakaś nadzieja. Ten właśnie tomik stawia Dawida Junga wśród bardzo poważnych, ważnych polskich poetów. To bodaj największy sukces poezji wywodzącej się z Gniezna w XXI wieku.

- Troszeczkę na przekór Eliotowi, który zwykł mawiać, że kiepski to poeta, który dopowiada sobie własne wiersze, stwierdziłem, że w zasadzie czegoś takiego nie ma w literaturze, żeby poeta jednocześnie uprawiał metafizyczny negliż, czyli dopowiadał albo ukontekstowiał swój tekst. Tak powstały "Glosy" – mówił w Programie Drugim Polskiego Radia Dawid Jung. 

-  Czuje się w tych wierszach, ze pan to Gniezno zna, ze pan je kocha w nie się wgryza – mówiła w audycji Magda Mikołajczuk z Dwójki. W Glosach do wierszy pojawia się wybitny śpiewak Werner Alberti – Wojciech Krzywonos, o którym w Gnieźnie cicho, a który jako jeden z pierwszych nagrywał głos na płyty a rodził się w Gnieźnie, Dawid Jung pisze też o Dorocie spalonej na stosie ale i o Wełniance. 

- Statuetka Identitas trafia do Poety – niejako w podziękowaniu za kunszt poetycki i za tematy w tejże poezji podejmowane. Za wiersze organicznie związane z Gnieznem i artystami, po których śladach Poeta stąpa. Za tę desperacką niekiedy próbę ocalenia pamięci o przodkach, którzy tam właśnie żyli, kochali i mierzyli się ze Słowem  -  mówiła w laudacji Renata Chołuj przewodnicząca jury. 

W ramach Interaktywnego Muzeum Gniezna spotkanie odbywa się w przestrzeni wystawy, która niezwykle współgra z idea Nagrody Identitas i pytaniem o tożsamość. Wstęp na to spotkanie, jest bezpłatny. Spotkanie poprowadzi Jarosław Mikołajczyk – edukator muzealny z MPPP. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane