Jesteś tutaj:Blogi Strajk nauczycieli
poniedziałek, 08 kwietnia 2019 07:44

Strajk nauczycieli

  Norbert Wojski

Wiele szkół dzisiaj jest zamkniętych. Z wierzchu chodzi głównie o wynagrodzenia, których domagają się nauczyciele. Porozumienia strony rządowej z ZNP jak na razie nie będzie. W końcu Sławomir Broniarz nie po to tak się angażował w akcję, żeby tak łatwo ustąpić i zakończyć batalię o „dobro” ciała pedagogicznego.

Każda szkoła winna była jednak zapewnić opiekę dla swoich uczniów. Mimo wszystko sugerowane pozostawienie dzieci w domach łamie zasadę drugiego i bezpiecznego domu. Według MEN, strajk nie jest powodem zamknięcia ośrodków szkolnych i przedszkolnych. Dyrektorzy powinni zapewnić dzieciom, uczniom, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki. Oczywiście jednocześnie mogą przystąpić do strajku, ale przede wszystkim na pierwszym miejscu stoi dobro dziecka. Jeśli jednak szkoła nie może zapewnić odpowiednich warunków dla ucznia, powinna zgłosić taką wiadomość organowi prowadzącemu przedszkole czy szkołę.

Jak to w życiu bywa i w Gnieźnie niestety organ prowadzący pedagogiczne instytucje nie może pomóc placówkom szkolno – przedszkolnym w strajkowej sytuacji, a jej przedstawiciel, wiceprezydent Michał Powałowski zasygnalizował: ”Ponownie proszę więc rodziców czy prawnych opiekunów, by jeżeli to możliwe, zatrzymali uczniów i przedszkolaków w domach”, opowiadając się tym samym po stronie strajku. Protest ma wyraźnie charakter polityczny (rok wyborczy - tuż przed wyborami do PE, akcja skierowana przeciwko temu rządowi - poprzedniemu dawano spokój, zaangażowanie polityczne Broniarza w różnych działaniach m.in. KOD-u przeciwko rządowi). W tym miejscu rodzice zmuszeni są organizować opiekę dla swoich pociech, gdyż nauczyciel zawiódł, a swoją powinność ujętą w pkt.1, art.6 w rozdz. 2 Karty Nauczyciela zt. Obowiązki nauczyciela, wymazał na chwilę z pamięci. Bo: „rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę” to zobowiązanie, które powinno stać ponad pewne osobiste zachcianki.

Jeżeli dojdzie do zakłócenia przebiegu egzaminów szkolnych, strajk nauczycieli obróci się przeciwko nim. Złość, jaką wylewają, nie do końca idzie w parze z powołaniem, które miejmy nadzieję jeszcze na dnie swoich sumień posiadają. Chyba, że argument słonecznych wakacji i wolnych sobót był zawsze nie do zbicia wobec innych zawodów, których odpowiedzialność jest wcale nie mniejsza niż bycie pedagogiem przystępującym do strajku z hasłem co najmniej najtrudniejszego zawodu świata.

77 komentarzy

 • Link do komentarza janma46 czwartek, 02 maja 2019 13:01 napisane przez janma46

  Do Żal dzieci.Uczyć to się trzeba cały rok szkolny a nie liczyć na ostatni moment poprawy ocen.

 • Link do komentarza wilk piątek, 26 kwietnia 2019 15:34 napisane przez wilk

  No i co nauczyciele ???? KTO wyszedł na przysłowiowego głupka ????? Komuszy kacyk Broniarz zrobił Was w ......... i tak straciliście resztki wiarygodności i przyzwoitości w oczach rodziców i przede wszystkim UCZNIÓW,ulegając namowom tego krętacza,który tylko za podszeptami liderów ANTYPOLSKIEJ opozycji,robi swoją egoistyczną karierę !!!!!! Od niedawna młodzież przyznaje TYTUŁ DZBANA Roku,chyba już wiecie panie i panowie ,KOMU się on należy i dlaczego........akurat Waszemu środowisku ?????

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 23 kwietnia 2019 13:21 napisane przez urzędas

  A ja znam nauczycieli, ktorzy nie potrafia napisać prostego wniosku do urzedu. Serio! Taki ich poziom.

 • Link do komentarza Ja poniedziałek, 22 kwietnia 2019 16:01 napisane przez Ja

  W święta strajkowali czy nie bo się pogubiłem już w tym bałaganie? A tak poważnie to zrobiło się niepoważnie. Szkoda bo znam kilku bardzo fajnych nauczycieli którzy powinni dobrze zarabiać bo dobrze uczą. Mam dzieci w szkole więc poznałem też bardzo kiepskich nauczycieli. Ci nie potrafią uczyć ale za to mają wymagania. Może podwyżkę uzależnijmy od jakości. Dobry zarobi a złego zmusi to do szukania innej pracy. Bon oświatowy to chyba dobry pomysł. Rodzic zdecyduje gdzie dziecko zapisać do szkoły a rodzice między sobą wiedzą który nauczyciel dobrze uczy. Jest szansa w tym bałaganie zrobić faktyczną całościową reformę oświaty.

 • Link do komentarza Koryfeusz piątek, 19 kwietnia 2019 14:52 napisane przez Koryfeusz

  Przecież wiadomo komu sprzyja Broniarz. To człowiek Schetyny. Właśnie dlatego nie protestowali za poprzednich rządów. Nauczyciele powinni krzewić postawy propolskie i prodemokratyczne, ale jak mają to robić skoro szef ich związku współpracuje z antydemokratyczną opozycją?

 • Link do komentarza Lila czwartek, 18 kwietnia 2019 22:05 napisane przez Lila

  Paweł Kukiz ma tutaj rację niewątpliwie . Główny problem polega na tym że te "nauczycielki" pokazały na co je stać . Te wszystkie hucpy , wygłupy , porównywanie się do krowy lub świni jest żenujące . Jak za rządów PO - PSL nie dostały podwyżki to było w porządku , siedziały cicho a teraz jak dostały 16% podwyżki .....to za mało .....bo chcą 30% . A może 50% podwyżki za 18 godzin pracy tygodniowo i ponad 3 miesiące wakacji w roku .

 • Link do komentarza Ewa. Sz poniedziałek, 15 kwietnia 2019 23:58 napisane przez Ewa. Sz

  To hańba, nauczyciele strajkujący demoralizują dzieci i młodzież. Swoją postawą dają jasny przekaz: " Interesują mnie przede wszystkim pieniądze, a Twoje egzaminy i Twoja edukacja są na dalszym planie". Pomyśleć, że w czasie wojny nauczyciele pod groźbą aresztowania lub utraty życia prowadzili tajne nauczanie. Ewa Sz.

 • Link do komentarza Alfa poniedziałek, 15 kwietnia 2019 23:33 napisane przez Alfa

  Nie,tu nie chodzi nawet o pieniadze czy nauczycieli ktorzy dali sie wkrecic w ta podstepna gre opozycji-komuchow.Tu chodzi o szkodzenie Polsce i Polakom,o paraliz panstwa,o sprowokowanie rzadzacych do uzycia ostrzejszych srodkow i to mialoby wplyw na zblizajace sie wybory.Tu stawka jest wpyniecia na wybor Polakow.Tylko takie metody pozostaly im aby ponownie dorwac sie do koryta!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza Jar poniedziałek, 15 kwietnia 2019 10:29 napisane przez Jar

  Co się zmieni jak nauczyciele dostaną podwyżki? W tej chwili lekcja muzyki w trzeciej klasie SP wygląda tak, że dzieci do zeszytu w pięciolinię przepisują z tablicy tekst piosenki jeżeli piosenka jest o żabie muszą narysować żabę. Oczywiście w domu rodzice uczą się tych piosenek z dziećmi z podkładów ściągniętych z chomika jeżeli nie ma ich na YT. Gdzie tu edukacja muzyczna? Dobrze, że z przedmiotów ścisłych są ćwiczenia bo na matematyce dzieci by rysowały liczydło...

 • Link do komentarza Rodzic do Julian niedziela, 14 kwietnia 2019 21:51 napisane przez Rodzic do Julian

  Z Pana wypowiedzi jasno wynika ze jest Pan nsuczycielem. Nie ma Pan poszanowania ani dla dzieci i rodzicow. Swoja wypowiedzia a raczej grozba tylko podsycil moja niechec do nauczycieli i strajku. Wie Pan co szkoda mi tylko dzieci ktore Pan uczy. Lepiej zeby zmienil Pan zawod i swoje podejscie do zawodu. Skoro Pan taki madry niech mi wytlumaczy jedna rzecz mam tylko srednie techniczne wyksztalcenie. Sasiad z 20 letnim stazem pracy nauczyciel pracujacy niby 40 godzin tygodniowo uczy w jednej z gnieznienskich szkol, uczy w szkole 15 km od Gniezna tez 40 godzin tygodniowo. Czyli pracuje 320 godzin miesiecznie. Kiedy ma czas na odpoczynek i przygotowanie do lekcji. Wspolczuje nauczycielom takiego wysilku. Wole pracowac fizycznie 160 godzin zarobic tyle co nauczyciel i miec czas dla rodziny bo wy tego nie macie. I miech Pan nie straszy już.!!!!!

 • Link do komentarza Jolka niedziela, 14 kwietnia 2019 15:03 napisane przez Jolka

  Zanim ktoś jeszcze będzie popierał strajk nauczycieli, to najpierw niech przeczyta BIP- oświadczenia radnych z gmin powiatu za rok 2017, którzy są tylko nauczycielami a dowie się że ich wynagrodzenia zawarte są w przedziale 60-80 tyś. rocznie. Obecnie ich zarobki są na wyższym poziomie z uwagi na fakt podwyżek w roku 2018 i 2019. Kłamstwem są ich twierdzenia o bardzo niskich wynagrodzeniach i 40 godzinnym tygodniu pracy przy etacie 18 godzin lekcyjnych. Faktem jest że początkujący nauczyciel zarabia zbyt mało, ze względu na zbyt rozpiętą siatkę płac i brak nadgodzin, i nie ma dodatku 20% stażowego, ale ich minimalna płaca na terenie wiejskim jest powiększana o kolejne 10%.

 • Link do komentarza skarbnik niedziela, 14 kwietnia 2019 10:53 napisane przez skarbnik

  @Wyedukowany-aż się boję myslec, którą szkołę ukończyłeś pisząc takie głupoty. Może taką jedna, w ktorej za kasę leci sie do przodu byle dostac jakis tam dyplomik? Przychód to jest to, co wpływa do każdej kasy- firmy, domu itd. Po odjeciu kosztów pozostaje dochód, ktory podlega opodatkowaniu.

 • Link do komentarza Ewa niedziela, 14 kwietnia 2019 09:02 napisane przez Ewa

  Ad. Kryba- jak widać po twoim komentarzu, to raczej tobie potrzebna jest edukacja i porządni nauczyciele, skoro nie potrafili ciebie w szkole nauczyć gramatyki. Twoje błędy dobitnie świadczą o tym, że tym nauczycielom nie należy się złamany grosz podwyżki, a to ich trzeba poddać przede wszystkim edukacji, by nie wychodziły ze szkoły takie patany, jak ty.

 • Link do komentarza kibolo sobota, 13 kwietnia 2019 17:58 napisane przez kibolo

  Ja uważam,że lepiej być świnią niż nauczycielem.Świnią bo świnie są przecież u koryta. Świnia pięcioosobowa rodzinę wyżywi.A najlepiej być kaczorem.O baranach Kaczyński zapomniał? Kto będzie zatem głosował na PiS?Według komentarzy to każdy nauczyciel to świnia,ale czy każda świnia to nauczyciel? Można też być i świnią i nauczycielem,dwa w jednym,czyli katechetą.Jednak trzeba pamiętać że świnie żyją dobrze ale zdecydowanie krócej.

 • Link do komentarza Ja sobota, 13 kwietnia 2019 13:56 napisane przez Ja

  Skoro nauczyciele jak twierdzą pracują ponad 40 godz tygodniowo to dlaczego strajkują tylko przez 18. Gdzie tu logika? A jeszcze jedna sprawa. Od znajomej nauczycielki słyszałem że niestrajkujący słyszą złośliwe uwagi pod swym adresem od innych nauczycieli. Czytałem w necie o tym że gdzieś w Polsce nauczyciele w czasie strajku tworzyli szpalery przez które przechodzili ci co podjęli pracę i szli do pracy . Towarzyszyły im złośliwe uwagi od tworzących szpaler. Pytam jak się to ma do zajęć gdzie nauczyciele dzieciom tłumaczyli że nie wolno nikogo hejtować wyśmiewać i poniżać. Przykre. Nie wiem czy chcę po strajku moje dzieci posłać do szkoły. Mam coraz poważniejsze wątpliwości czy pracują tam właściwi ludzie i czy warto im powierzać edukację moich dzieci. Straszenie przez przywódców strajku że matury może nie być że uczniowie mogą nie być klasyfikowani to już zupełny upadek. Jeśli by do tego doszło to trzeba się poważnie zastanowić nad przyszłością szkół i pracujących tam osób.

 • Link do komentarza Julian sobota, 13 kwietnia 2019 12:46 napisane przez Julian

  Ależ patrioci się odezwali. Kodiarze antypolscy? A jakie masz prawo oskarżać kogoś? ale Homo homini lupus est. I dziękuję za mierną ocenę. Od takiego rodzica dostać mierną to zaszczyt.

 • Link do komentarza wyedukowany sobota, 13 kwietnia 2019 12:38 napisane przez wyedukowany

  Choć jestem tylko pracownikim biedronki( z wyższym wykształceniem), to w przeciwieństwie do skarbnika wiem doskonale co to jest dochód!!!!!!!, podaje to każda literatura matematyczna na poziomie szkoły sredniej.
  Dochód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym dzielimy na dochód brutto i dochód netto. Dochód jaki osiąga pracownik to wynagrodzenie brutto minus koszty uzyskania przychodu. A więc dochód , który wychodzi nam z takiego wyliczenia jest dochodem brutto i trzeba odprowadzić od niego zaliczkę na podatek dochodowy. Wszystko dlatego, że dochód jest opodatkowany. Podatek taki płacimy nawet od tych należności, które już się należą. Czyli na rękę dostajemy dochód netto.!!!!
  mam nadzieję , że moich pieniędzy nie liczy taki skarbnik , który pisał poniższy komentarz.
  Nauka jednak u co niektórych poszła w las.

 • Link do komentarza nauczyciel sobota, 13 kwietnia 2019 11:44 napisane przez nauczyciel

  Julianna, to nie PiS wprowadzał durną reformę, to PiS prostuje to, bałagan po geniuszach z PO i ich koalicjantów. Gorzej, jak za PO już być nie moglo.

 • Link do komentarza krypa sobota, 13 kwietnia 2019 09:51 napisane przez krypa

  osobą, które pomstują na strajk nauczycieli bo nie wiedzą co zrobić ze swoimi pociechami ( pewnie po przebywaniu przez 5 dni, 24 godziny na dobę ze swoimi cudownymi dziećmi rwą włosy z głowy, a nauczyciel ma taki pociech ponad 20) przepisać dziecko do prywatnej szkoły ( tam nie strajkują) a jak na to nie stać to zmienić pracę na bardziej płatną np. do Biedronki. zawsze jest wyjście. Pozdrawiam z sympatią strajkujących nauczycieli.

 • Link do komentarza Julianna sobota, 13 kwietnia 2019 08:58 napisane przez Julianna

  Julian - sprawdź sobie ile my za 18 godzin dostaniemy wynagrodzenia, za te 18h tygodniowo - czyli 72h miesięcznie - nikt nie dojedzie do szkoły, nikt nie kupi podręczników, no i żaden z Was autorytetów nie będzie dawała korków, bo nikt z nas nie będzie miał na to kasy!! zresztą paragonów za korki nie wystawiacie, prawda?? Klasówki i tak sprawdzacie podczas innych lekcji więc mi tu nie mów, ze nie będzie miał czasu na wyjasnianie, jesteś po prostu źle zorganizowany! a wywiadówki sa po to tylko byście mogli mi powiedzieć, że dzieci są takie czy owakie! Przecież jeżeli mój coś nabroił to i tak wzywacie mnie do południa, bo dyrektor, bo wam tak pasuje,...

startpoprz.1234nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane