Jesteś tutaj:Blogi Płonąca Notre-Dame
piątek, 19 kwietnia 2019 09:46

Płonąca Notre-Dame Wyróżniony

  Norbert Wojski

Katedra Notre-Dame symbolizowała to, co jest całkowitym przeciwieństwem dzisiejszej Francji, Francji republikańskiej, laickiej, masońskiej: ścisłą unię, więź duchową Królestwa Francji i Kościoła, jako dwóch rzeczywistości ontologicznie różnych, ale ze sobą nierozerwalnie związanych jak dusza z ciałem. Używając tej metafory można powiedzieć, że katedra Notre-Dame była duszą mistycznego ciała politycznego, jakim było Królestwo Francji – mówi w rozmowie z PCh24 profesor Jacek Bartyzel.

Możemy wysnuć wiele wniosków z dramatu we Francji, ale jedno jest pewne: Francja od wielu lat płonie, a w ostatnim czasie zanotowano największą liczbę pożarów, zniszczeń i profanacji katolickich świątyń. Wiara katolicka w tym kraju już nie tylko się chwieje, ale upadła tak nisko, że o prawdziwym katolicyzmie można tylko poczytać w starych księgach. Symbolem upadku katolickiej Francji jest nie tylko miejsce pożaru, ale i czas, w którym to się wydarzyło: Wielki Poniedziałek Wielkiego Tygodnia.

Paradoksem sytuacji jest fakt, że wielu dostrzegło dopiero problem zaawansowanej sekularyzacji Francji i powoli już całej Europy widząc ogień w katedrze Notre-Dame, która od wielu lat mimo sacrum traktowana jest jak muzeum. Historia powstawania tego miejsca jest wzruszająca i tak istotna w dziejach ludzkości, że pomysł odbudowania jej przez prezydenta Francji, o zgrozo, może zniweczyć głęboki sens jej istnienia. Żeby zrozumieć jak niebezpieczna jest idea Macrona, wystarczy przyjrzeć się jego katolickiej gorliwości, a w obliczu pewnych niepokojących trendów we współczesnym budownictwie sakralnym nie należy się spodziewać po francuskich „specjalistach” architektonicznych sakralnych cudów. Czy katedra zostanie odbudowana jako prawdziwa katolicka świątynia, czy stanie się centrum zgubnego dla katolików dialogu międzyreligijnego? Ten kto da pieniądze prawdopodobnie zadecyduje o jej przyszłym charakterze.

Czy pocieszeniem staje się stwierdzenie, że w katedrze w Paryżu ocalały pewne jej symboliczne fragmenty? Krzyż upadł, podobnie jak wiara katolicka upada po kolei we wszystkich krajach deklarujących jej wyznawanie. Portugalię, Hiszpanię, Francję, Włochy wielu z nas zna jedynie z pięknych plaż i mocnego słońca. Laickość wdarła się w te ziemie we wszystkie niemal dziedziny życia ludzkiego. A to tam, jak uczy nas historia, silna wiara katolicka wyparła dzikie i pogańskie hasła, które na nowo odżyły. Ludzie odwrócili się od Boga, a kościoły płoną jak ich wiara. Zostają zgliszcza, których bez różańca w ręku się nie odbuduje.

Żywioły krążą wokół nas. Stwórca podobnie jak cudami w Sokółce czy w Legnicy daje nam znak, że naprawdę istnieje. Są to znaki dla niewiernych i wątpiących: Ja naprawdę tu jestem. Upadający krzyż odbieramy jednak jako coś zupełnie innego. Czyż Bóg na chwilę opuszcza to miejsce? W tym miejscu aż się prosi przypomnieć żywioł z roku 2017, który nawiedził Polskę kiedy to krzyż na dachu gnieźnieńskiej katedry tuż przy kaplicy z Najświętszym Sakramentem wygiął się w pół nie stanowiąc już jej centralnego punktu. Ktoś powie: mały znak, niewiele znaczący. Odpowiedź jest jedna: ocknijmy się póki mamy czas.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Remik sobota, 04 maja 2019 09:45 napisane przez Remik

  ad. Tom - dokładnie tak samo z katastrofa smoleńską. Jeszcze nikt nie dotarł na miejsce tragedii, a już było "wiadomo" jaka przyczyna, kto siedział u pilotów itd. A "Humaniście" radze trochę rozwagi i rozsądku przy pisaniu komentarzy. O cynizmie nie wspomnę, bo to ciężka wada.

 • Link do komentarza bobhaus piątek, 03 maja 2019 06:27 napisane przez bobhaus

  Niech ktoś założy szkołę detektywów i się realizuje tam. Dociekania rodem z opowiadań Stanisława Lema.
  A może by dociekać w kwestiach wskazanych poniżej?
  A kto i dlaczego spalił Bibliotekę Aleksandryjską??
  Dlaczego spalił się drewniany kościół w Modliszewku w czerwcu roku 1988?? Jaka była przyczyna pożaru??

 • Link do komentarza Tom czwartek, 02 maja 2019 09:21 napisane przez Tom

  Jeszcze nikt nie wszedł na miejsce pożaru A już znano przyczynę. ...Tak jak Żydzi mają ruinę swej świątyni Tak Francja ma ruinę Notre Dame. Wniosek: Bóg został wygnany brutalnie . Niepotrzebny tym narodom. Jedyna Polska została co Pan Jezus przekazał sw Faustynie....Poksje szczegolnie umilowalem.Jesli pozostanie wierna Mojej Woli-wywyzsze ja w świętości i potędze. Z Polski wyjdzie iskra która przygotuje świat na moje ostateczne przyjście. A w katedrę w Gnieźnie też walnęło i krzyż zgielo. ....znak

 • Link do komentarza wilk czwartek, 25 kwietnia 2019 16:22 napisane przez wilk

  Wydaje mi się,że to było CELOWE podpalenie,ale o tym we Francji nie powiedzą !!! Tylko pytanie,KTO ???

 • Link do komentarza Kibic sobota, 20 kwietnia 2019 17:04 napisane przez Kibic

  Może gdyby księża byli bardziej katoliccy te krzyże by nie spadały i się wyginały. Może te "znaki "ostrzegają księży by służyli wiernie temu komu przysięgli .

 • Link do komentarza humanista sobota, 20 kwietnia 2019 15:18 napisane przez humanista

  Koryfeusz, istny Macierewicz z ciebie xd

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 20 kwietnia 2019 09:35 napisane przez Koryfeusz

  Macron miał przemawiać na temat żółtych kamizelek, a pożar sprawił, że zmienił temat. Czy to nie dziwne? Zupełnie jakby ktoś celowo wywołał inne zdarzenie, by doprowadzić do publicznej zmiany niewygodnego tematu. Pamiętajmy też, że Macron ma związki z masonerią i liberałami, a więc stronnictwami antychrysta. Ten pożar mógł być wywołany celowo.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane