Jesteś tutaj:Kultura Muzeum zaprasza na Dzień Wolnej Sztuki
czwartek, 25 kwietnia 2019 09:31

Muzeum zaprasza na Dzień Wolnej Sztuki

 
Muzeum zaprasza na Dzień Wolnej Sztuki zdjęcie nadesłane

W sobotę, 27 kwietnia, w samo południe zapraszamy do „wolnego” zwiedzania. Założenie jest proste: w ciągu godziny przyglądamy się pięciu wybranym obrazom i powoli je oglądamy.

Zadaniem uczestników akcji jest zastanowić się, co dokładnie widzą. Jakie emocje wywołują w nich oglądane eksponaty. Posłuchanie, co do nich mówią. Zapraszamy w sobotę o godzinie 12:00 na ekspozycję "Piastów malowane dzieje". Wstęp wolny.

Przy wskazanych dziełach czekać będzie pracownik merytoryczny Muzeum, który pomoże w „wolnym” oglądaniu. Spróbuje pobudzić do dyskusji i zainspirować do zastanowienia się nad tym, co widać lub warto dostrzec. Po godzinie porozmawiamy o wrażeniach i refleksjach.

W trakcie tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki w MPPP w Gnieźnie zaprosimy do wolnego oglądania pięciu obrazów z wystawy „Piastów malowane dzieje”. Cztery z nich to nasz wybór, piąty obraz wskażą zwiedzający:

1. Józef Peszka, Mieczysław I podczas świętego obrzędu postrzyżyn odzyskuje wzrok, około 1810 r., olej na płótnie, 261×335 cm, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie
2. Leopold Loeffler, Portret Kazimierza Wielkiego, 1864 r., olej na płótnie, 251×157 cm, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie
3. Witold Pruszkowski, Piast (Ofiarowanie korony Piastowi), ok. 1872–1875 r., olej na płótnie, 260×392 cm, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie
4. Wojciech Gerson, Powrót jeńców polskich z litewskiej niewoli (Wiano królewny), 1894 r., olej na płótnie, 325×630 cm, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie
5. ? (do wyboru zwiedzających)

Prowadzący: Dariusz Stryniak (Dział naukowy MPPP w Gnieźnie). Koordynator: Anna Lubczyńska (Pracownia edukacyjna MPPP w Gnieźnie).


Celem Dnia Wolnej Sztuki jest pokazanie, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Postaramy się przekonać, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy samodzielnie odkryć. Wystarczy w skupieniu się w niego wsłuchać. Muzea mają inspirować, a nie zniechęcać.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane