Jesteś tutaj:Blogi 120 tys. zł rocznie na doposażenie szkół zamiast „miejskiej propagandy”
poniedziałek, 06 maja 2019 07:38

120 tys. zł rocznie na doposażenie szkół zamiast „miejskiej propagandy” Wyróżniony

  A.B.
120 tys. zł rocznie na doposażenie szkół zamiast „miejskiej propagandy” zdjęcie nadesłane

120 tys. zł - tyle rocznie Miasto Gniezno wydaje na Informator Miejski. Ponieważ na wiecu, który w kwietniu odbył się na gnieźnieńskim Rynku padły hasła o braku pieniędzy na doposażenie szkół, radny Paweł Kamiński zaproponował, aby wyżej wymienioną kwotę przeznaczyć dla placówek oświatowych.

W kwietniową niedzielę na gnieźnieńskim Rynku odbył się wiec „Łańcuch światła z wykrzyknikiem”. Wydarzenie zostało zorganizowane w znacznej mierze przez uczniów w dowód poparcia dla strajkujących nauczycieli. Niestety włodarze miasta i powiatu wykorzystali to do swoich politycznych celów.

Walczycie o godność, honor, ale walczycie przede wszystkim o przyszłość młodzieży. Proszę Was jako Prezydent Miasta Gniezna - wytrwajcie w tym! - mówił prezydent Tomasz Budasz podczas niedzielnego wiecu na Rynku. Przypomnijmy, że strajk nauczycieli dotyczył podniesienia ich pensji o 1000 zł - o to przede wszystkim walczyło grono pedagogiczne. Ciężko więc znaleźć w tym uzasadnienie słów prezydenta dotyczących przyszłości młodych ludzi. Dodatkowo rolą samorządowca powinno być jednoczenie ludzi, a nie podsycanie strajku.

Bądźcie razem z nauczycielami, bo są tego warci. Jesteśmy z nimi i będziemy z nimi. Od samego początku tego strajku mam przyjemność objeżdżać moje placówki i jestem pod wrażeniem. To jest walka o to, co jest tak naprawdę przyszłością następnych pokoleń. Musimy wytrwać - mówił starosta Piotr Gruszczyński. Dziwi fakt zadowolenia włodarza powiatu z tego, że w podległych jemu szkołach nauczyciele strajkowali. Egzaminy gimnazjalne odbyły się, ale nie wiadomo było jak wyglądałyby tegoroczne matury, gdyby nie reakcja rządu, natomiast magistrat przyklaskiwał pedagogom, którzy walczyli o podwyżki kosztem uczniów w kluczowym momencie roku szkolnego.

Koalicja Obywatelska Dla Pierwszej Stolicy rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na komitet strajkowy. Pojawiły się również pierwsze pomysły w jaki sposób zrekompensować nauczycielom niezapłacony czas strajku. Jednym ze sposobów ma być wypłacenie wyższych nagród. Pytanie jak zostaną więc nagrodzeni nauczyciele, którzy wywiązywali się ze swoich obowiązków i normalnie prowadzili zajęcia lekcyjne? Część strajkujących „rzuciła” zwolnienia lekarskie, aby nie tracić wypłat. Jak widać pieniądze wzięły górę na etosem zawodu i dobrem uczniów.

Podczas kwietniowej Sesji Rady Miasta Gniezna radny Paweł Kamiński zaproponował, aby 120 tys. zł, które samorząd wydaje rocznie na Informator Miejski przeznaczyć na doposażenie placówek. Warto nadmienić, że na terenie Gniezna działają 2 tygodniki w formie papierowej, 2 rozgłośnie radiowe, 4 ogólnotematyczne portale internetowe oraz 2 o tematyce sportowej. Dla porównania - w Informatorze Miejskim publikowana jest ilość materiałów, które średnio jeden portal internetowy emituje w ciągu 3 - 4 dni. Dodatkowo Urząd Miasta Gniezna wszystkie informacje publikuje także na swojej stronie internetowej. Pomysł radnego wydaje się więc całkowicie zasadny.

Pojawia się także pytanie czy Prezydent Miasta nadal będzie dążył do tego, aby podległe placówki wypłaciły nagrody nauczycielom za okres strajku, a także czy radni Koalicji Obywatelskiej w dalszym ciągu wspierają fundusz strajkowy oraz w jaki sposób zostaną nagrodzeni nauczyciele, którzy przez cały czas pracowali.

24 komentarzy

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 15 maja 2019 21:11 napisane przez Koryfeusz

  Po ostatnich wydarzeniach zastanawiam się czy MEN sobie radzi w miarę z tym wszystkim? Mam wątpliwości. Może więc zlikwidować MEN, a szkoły powierzyć w nadzór do Ministerstwa Obrony Narodowej? Wojsko mogłoby poprowadzić szkoły, przynajmniej by była dyscyplina. No i żadnej rewii mody, bo wszyscy łącznie z nauczycielami by mieli mundurki.

 • Link do komentarza gnieźnieńska zieleń wtorek, 14 maja 2019 19:25 napisane przez gnieźnieńska zieleń

  Ad. Mieszczuch - niech mieszczuch przejdzie się na narożnik Chrobrego i Pocztowej do tego królika, którego ustawiono tam nie wiadomo po co w tych chwastach. Same osty, wstyd i jeszcze raz wstyd. Nawet królik nie chce zeżreć tego zielska!

 • Link do komentarza mieszczuch wtorek, 14 maja 2019 09:24 napisane przez mieszczuch

  Takich nieroztropnych rządów Gniezno na przestrzeni wiekow nie miało. Zamiast klombow kilkutonowe betonowe egipskie piramidy. Zamiast łatania dziur w chodnikach jakies zwierzaki zwane królikami, a w ogóle do nich niepodobne. Brud, kipy, chwasty na chodnikach, ogólny postępujący demontaż centrum miasta. Strach myślec, jak to nasze degradujące się z dnia na dzien miasto bedzie wyglądało pod koniec rządów obecnego władcy.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 13 maja 2019 15:56 napisane przez wilk

  Przecież PROPAGANDA SUKCESU musi być,prawda ????? W końcu gimbusy i komuno wróć z Pierwszej Stolicy wybrali KOMUNĘ i post komuna rządzi !!!!

 • Link do komentarza z centrum piątek, 10 maja 2019 10:44 napisane przez z centrum

  Coraz więcej pojawia się zamkniętych lokali użytkowych w centrum . Swego czasu w kampanii wyborczej obecny prezydent obiecywał wprowadzenie działań miastotwórczych. Czy zamiast tej gazetki propagandowej mógłby prezydent zająć się działaniami miastotwórczymi oraz działaniami w likwidacji dziurawych i nierównych nawierzchni w coraz większej ilości ulic.

 • Link do komentarza oburzona piątek, 10 maja 2019 10:35 napisane przez oburzona

  W sytuacji gdy tak bardzo problematycznym pozostaje finansowanie budowy szpitala, wydatkowanie publicznych pieniędzy na tzw. informator czy nawet telewizor zawieszony w holu UM, które nie tylko powielają ale i przekazują informacje mocno spóźnione, świadczy jedynie o jakiejś nieprzemyślanej rozrzutności publicznego grosza ! Za to powinien ktoś zapłacić z własnej kieszeni !

 • Link do komentarza Rita piątek, 10 maja 2019 00:46 napisane przez Rita

  Popieram treści Pani Stanisławy i Pana Zygmunta. Włodarze powinni oszczędzać a nie zadłużać miasto,bo nasze wnuki jeszcze tego nie spłaca. pozwalniać osoby ze sztucznych etatów w urzędach a dać pracownikom administracyjnym i gospodarczym w szkołach.

 • Link do komentarza to są wyrzucane pieniądze ! środa, 08 maja 2019 10:48 napisane przez to są wyrzucane pieniądze !

  Obserwator - twoje usprawiedliwianie tej gazetki magistratowej poprzez przykład TVP1 można odwrócić jako usprawiedliwienie dla wydatków telewizji , no bo skoro peowskie samorządy tak to my też tak. To jest absurdalne, zarówno z jednej jak i drugiej strony. Zresztą czy to okres kampanii przedwyborczej czy inna okazja to zarówno jedni jak i drudzy najczęściej ograniczają się do wytykania różnych spraw na zasadzie "a oni też". Nie pisz głupot że trzeba dużo pisać bo w artykule wspomniano jak powielane są te informacje w Gnieźnie a od nadmiaru to już obrzydzenie bierze. U mnie po tym jak się nasłucham w radiu i naczytam w lokalnej prasie o tych "sukcesach" to nawet nie zaglądam do tej gazetki bo i po co jak już o wszystkim słyszałem z 10 razy, tak więc gazetka z tymi innymi marketowymi ląduje w śmieciach. Ta nasza gazetka niczym innym nie trąca jak tylko materiałem propagandowym porównywalnym do gazetki Kowalskiego z okresu przed wyborczego , przy czym jego gazetka była wydawana w ściśle określonym celu przed wyborami za pieniądze komitetu wyborczego do których Kowalski też się dokładał. Co do zbędnych wydatków z tą gazetką to radny ma absolutną rację, dołożyłbym tutaj jeszcze inne wydatki magistratowe jak tworzenie stanowisk typu rzecznik prasowy, ktoś tam do kontaktów z tym czy tamtym, jakiś specjalista od spraw takich czy siakich itd. ......... tj. stanowisk które kiedyś nie istniały a urząd istniał i miał się dobrze jeżeli chodzi o sprawy urzędowe które miały być zrobione itd........No i nie zapominajmy o wydatkach na szkolenia nie mające nic wspólnego z pracą typowego urzędnika czy chociażby wydatkach związanych z tzw. użytkowaniem prywatnych samochodów bo i takie ciekawostki istnieją , a zapewniam że jeszcze inne ciekawostki by się znalazły. Czemu o takich wydatkach nie piszą w tym informatorze przy okazji podwyżek cen śmieci, wody, ciepła, biletów MPK p- nie uważasz że takie sprawy też by interesowały starsze pokolenie ?

 • Link do komentarza senior wtorek, 07 maja 2019 23:05 napisane przez senior

  @ Obserwator - wypraszam sobie takie insynuacje co do starszych osób. Jestem człowiekiem bardzo starszym, obracam się także w moim środowisku wiekowym i wszyscy korzystamy na codzień z internetu. uważam więc, że ktoś, kogo interesują sprawy polityczne, społeczne , a także wiadomości lokalne na pewno będzie korzystał z mediów elektronicznych. A ci, którzy nie dotkną nawet klawiatury komputera, to i gazety w rękę nie wezmą. Więc popieram postulat likwidacji tego propagandowego pisemka i przeznaczenie pieniędzy na potrzeby miedzy innymi szkolne, o których brakach mówiono w Gnieźnie.

 • Link do komentarza W. wtorek, 07 maja 2019 19:55 napisane przez W.

  @Obserwator
  Po pierwsze, należy postawić pytanie, czy jakikolwiek "biuletyn" UM jest potrzebny. Dostęp do informacji o wydarzeniach lokalnych jest dobry. Mamy oficjalną miejską stronę internetową, bodaj dwa tygodniki, kilka portali informacyjnych, profile UM w sieciach społecznościowych.
  Po drugie, martwi mnie zrównywanie wszelkiej krytyki z "hejtem". Trudno o lepszy przykład rozmywania i nadużywania tego pojęcia.
  "Tematu kosztów propagandy bym nie ruszał" - ciekawe nastawienie. Moim zdaniem każdy wydatek powinien być uzasadniony i oceniany pod względem relacji "koszt/użytecznośc" ("cena/jakość" itp. ).
  120 tysięcy rocznie w przypadku Gniezna to niemało. W skali pięcioletniej kadencji mówimy już o pokaźnej kwocie. Infrastruktura w Gnieźnie nadal "leży"; stan niektórych cennych zabytków będących miejską własnością jest dalece niezadowalający. Pieniądze łatwo "przejeść", trudniej natomiast zwiększyć budżet bez drenażu kieszeni gnieźnian.

 • Link do komentarza Obserwator wtorek, 07 maja 2019 12:56 napisane przez Obserwator

  Można dyskutować oczywiście o zamianie tego informatora na np. mailing, ale na pewno nie dotrze to tak samo do starszego pokolenia... Wg mnie można by to faktycznie na tańszym papierze może robić, choć nie wiem o ile to ograniczy koszty... bo na pewno tam wliczone są też koszty opracowania... MOim zdaniem o pozytywnych rzeczach trzeba dużo pisać, żeby choć troche zrównać HEJT... zauważyliście, że obojętnie jakie temat jest poruszany, to najpierw pojawia się FALA HEJTU, a pozytywów jest znacznie mniej...Tematu kosztów propagandy bym nie ruszał na miejscu w/w radnego, gdyż TVP1 przykładowo bije wszelkie rekordy w tym zakresie, i piszę to jako osoba apolityczna i nie nastawiona "hejtowo" to żadnego obozu władzy. Przykład takiego wydatku:
  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24758406,wiadomosci-tvp-z-nowa-oprawa-rzeczywistosc-rozszerzona-ma.html#s=BoxOpCzol6

 • Link do komentarza 1111111111111 wtorek, 07 maja 2019 09:28 napisane przez 1111111111111

  jarom, może nie za bardzo było w czym wybierać i zostało wybrane lepsze zło ? Jednak nic nie trwa wiecznie , wszystko się kiedyś kończy, zagadką pozostaje jak to się skończy ?

 • Link do komentarza podatnik poniedziałek, 06 maja 2019 18:17 napisane przez podatnik

  Moim skromnym zdaniem wydawanie tego tzw. informatora miejskiego na kredowym papierze z wykorzystaniem środków publicznych , zawierającego opóźnienia wobec informacji wcześniej emitowanych przez lokalne media oraz internet, jest pewnego rodzaju aktem arogancji wobec każdego z nas ponoszącego wydatki publiczne . Panie prezydencie Budasz ! To nie jest pana prywatna firma ! Pieniądze które pan otrzymuje i wydatkuje pochodzą z naszych podatków i innych danin ! Należy nimi dysponować rozważnie !

 • Link do komentarza W. poniedziałek, 06 maja 2019 16:48 napisane przez W.

  Są zabytkowe budynki szkół, które czekają na porządny remont.

 • Link do komentarza jarom poniedziałek, 06 maja 2019 16:15 napisane przez jarom

  Jeżeli Prezydent jest taki zły to dlaczego wynik wyborczy tak dobry. Może przyjaciele z PiS czas pogodzić się z klęską wyborczą w mieście i powiecie.

 • Link do komentarza klops poniedziałek, 06 maja 2019 13:23 napisane przez klops

  PO gnieźnieńsku !!! Jak Urząd Miasta wyrzuca nasze pieniądze, to są po prostu jaja. 120 tys. zł - tyle rocznie Miasto Gniezno wydaje na Informator Miejski który jest ich propagandą ? Masakra !!!

 • Link do komentarza Stanisława poniedziałek, 06 maja 2019 13:19 napisane przez Stanisława

  Jestem Gnieźnianką od urodzenia. Od dłuższego czasu w płocie "wtykane" mam tą gazetkę - informator miejski. Sztywny gruby papier kosztuje do tego kolorowy druk. Przyznam, że nie czytam, od razu wyrzucam do kosza. Tego nie idzie nawet pognieść. Śmieci kosztują za które my mieszkańcy płacimy. Ktoś kto wymyślił to dzieło z naszych podatków niech się w głowę puknie i to mocno.

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT poniedziałek, 06 maja 2019 12:51 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Przeznaczyć te .. 120 000 złotych na podwyższenie wynagrodzeń minimalnych dla pracowników obsługi szkół , których utrzymuje samodzielnie Miasto Gniezno, a nie Rząd w Warszawie. Bo ich płace zależą wyłącznie tylko od Prezydenta Miasta ( Rady Miasta Gniezna). Mili gnieźnianie, mam nadzieję, że zgadzacie się ze mną , że należą się podwyżki płac dla DOBRZE PRACUJĄCYCH : woźnych, sprzątaczek, sekretarek, księgowych, higienistek i kucharek w naszych szkołach. Niech chociaż ta szeregowa grupa pracowników szkół gnieźnieńskich ma coś z tego trzy tygodniowego strajku w szkołach !!

 • Link do komentarza antonio poniedziałek, 06 maja 2019 11:43 napisane przez antonio

  proszę odsłuchać ostatnią sesję rady miasta w wolnych głosach wszyscy z koalicji T.Budasza jak jeden mąż mówią o strajku nauczycieli, że był to strajk polityczny... żenada...

 • Link do komentarza Pan Cogito poniedziałek, 06 maja 2019 11:30 napisane przez Pan Cogito

  130 mln złotych na szpital w Gnieźnie od rządu PiS zamiast na muzeum ojca dyrektora

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane