Jesteś tutaj:Kultura Majówka w Parowozowni z licznymi zwiedzającymi oraz... alpakami
poniedziałek, 06 maja 2019 08:21

Majówka w Parowozowni z licznymi zwiedzającymi oraz... alpakami

 
Majówka w Parowozowni z licznymi zwiedzającymi oraz... alpakami zdjęcie nadesłane

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, dawny gnieźnieński kompleks kolejowy w ciągu kilku dni odwiedziło ponad tysiąc osób.

Parowozownia w Gnieźnie, która od pewnego czasu jest otwarta dla turystów jeszcze bardziej niż do tej pory, w pierwszych majowych dniach przyciągnęła sporą grupę zainteresowanych odwiedzeniem całego kompleksu oraz ekspozycji przechowywanej w jednej z hal dla lokomotyw. 

Jak się okazało, niepogoda przejawiająca się wiatrem oraz dojmującym chłodem nie była przeszkodą w odwiedzeniu lokomotywowni w przeciągu tych dni - łącznie pojawiło się ponad tysiąc gości, a najwięcej z nich przybyło w minioną niedzielę. Tego dnia pojawiła się bowiem niecodzienna atrakcja - alpaki. Ssaki rodem z Ameryki Południowej przybyły na tę okazję z gnieźnieńskiej hodowli Nasza Zagroda Alpaki i Przyjaciele. Zainteresowanie zwierzętami było szczególnie duże wśród najmłodszych odwiedzających, którzy mogli głaskać, karmić i czesać dwa wyjątkowo przyjazne osobniki - Leona i Rudego.

9 komentarzy

 • Link do komentarza jaś wtorek, 07 maja 2019 09:36 napisane przez jaś

  Szanowni komentujący. Koszt utrzymania takiego muzeum byłby na poziomie budżetu małej gminy. Dotacje do działalności, większości muzeów w Polsce są na poziomie 80 -90%. Na wydatkowanie takich kwot nie stać ani miasta ani powiatu. Województwa zapewne również. Tym bardziej że utrzymuje ono już w Gnieźnie dwa muzea,teatr i szpital. Tylko Państwo ze wsparciem wyżej wymienionych może temu podołać. Tak więc apelujcie do parlamentarzystów z Gniezna . Wszak mamy ich aż pięcioro, z czego trzech z partii rządzącej. Niech się wykażą lokalnym patriotyzmem i dla Gniezna coś konkretnego załatwią - wreszcie.

 • Link do komentarza Vegatermik wtorek, 07 maja 2019 09:12 napisane przez Vegatermik

  https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/stacja-muzeum-czescia-projektu-deweloperskiego-w-centrum-warszawy-nowy-pomysl-pkp-91632.html

  Wspieram Was choćby dobrym słowem, jednak nie mam odpowiednich funduszy. Wiem, że PO wydało ok. 180mln PLN na składy typu ED. Miały one kursować między Łodzią i Warszawą, były przemalowane na kolor Pendolino aby robiły wrażenie. Później wylądowały w Krakowie, tak by oko ich nie widziało. Zostały pokryte kurzem i mchem oraz warstwą liści bo nie spełniły swego zadania. Piszę o funduszach bo choć część z tej kwoty mogłaby trafić do gnieźnieńskiej parowozowni. Kontaktowałem się też z panem Hermannem Schmidtendorfem z Kolejwizji aby zrobił materiał nt. naszej lokomotywowni i wąskotorówki Pisał mi, że właśnie w Gnieżnie po raz pierwszy pokazano mu na czym polega kolejarstwo. Ilość wiadomości była tak wielka, że trudno mu było pojąć ów cały rozmach. I to on właśnie dodawał, że chciałoby się więcej od Gniezna. Zobacz Szymonie i Pomocniku nawet Niemcowi leży na sercu piękno gnieźnieńskiego kompleksu kolejowego. Dobrze że jesteście, jednak tu trzeba coś więcej!

 • Link do komentarza Szymon wtorek, 07 maja 2019 00:18 napisane przez Szymon

  Vegatermik - Parowozownia z chęcią zajęłaby się organizacją tego typu wydarzeń gdyby miała większą ilość osób chętnych do pracy oraz większą ilość funduszy.
  Niestety nie wszystko jest takie łatwe jak może się wydawać na pierwszy rzut oka, ale wszyscy wolontariusze dają z siebie wszystko po to aby zwiększać ofertę atrakcji w Gnieźnieńskiej Parowozowni.
  Pozdrawiam ;)

 • Link do komentarza jt poniedziałek, 06 maja 2019 19:25 napisane przez jt

  Może w końcu władze Gniezna oraz powiatu i województwa obudzą się i docenią potencjał drzemiący w Parowozowni .

 • Link do komentarza H poniedziałek, 06 maja 2019 15:40 napisane przez H

  Proszę pokazać podobne zainteresowanie królikami w które wpompowano kilka milionów złotych ? Tutaj mimo skromnych środków i społecznego zaangażowania jest widoczny wymierny efekt.

 • Link do komentarza kolejarz poniedziałek, 06 maja 2019 13:49 napisane przez kolejarz

  Jeżeli do tej ruiny w taką niepogodę przybyło tak duzo ludzi, to znaczy, ze gnieźnianie bardzo pragną, by tam powstało muzeum z prawdziwego zdarzenia. Czy wybrani przez nich radni oraz kierownik magistratu tego nie widzą i tego nie rozumieją? Po królikarni drugim wielkim wstydem Gniezna jest zabetonowanie skwerku przy teatrze. Naprawdę, komuś chyba potrzeba hektolitrów zimnej wody na łeb! Czym jeszcze uraczą nas właściciele naszego miasta? Tak, właściciele, bo nie liczą się z mieszkańcami, ich zdaniem i zachowują się, jak paniska. Tylko Gniezna naprawdę żal. I tej cudem utrzymywanej przez garstkę zapaleńców parowozowni.

 • Link do komentarza Turysta poniedziałek, 06 maja 2019 12:55 napisane przez Turysta

  Super impreza. Przyjaciele przyjechali w odwiedziny i byli zachwyceni obiektem oraz przewodnikiem. Brawo

 • Link do komentarza Pomocnik poniedziałek, 06 maja 2019 12:53 napisane przez Pomocnik

  Vegatermik przyjazd parowozu do Gniezna to koszt 38 000 zł. Zapraszamy do pomocy w Stowarzyszeniu Parowozownia Gniezno.

 • Link do komentarza Vegatermik poniedziałek, 06 maja 2019 12:27 napisane przez Vegatermik

  A może coś więcej ...
  Wycieczki szkolne do muzeum jako główny cel oferty.
  Lekcje muzealne – różne tematyki lekcji (np. lekcje w wagonie zabytkowym).
  Przejażdżki z dziećmi i opowiastki o kolei.
  Muzeum otwarte na społeczność lokalną także dla mniej zamożnych
  Projekt „kolej łączy pokolenia” zatrudnieni emeryci opowiadają o starej kolei i przekazują wiedzę.
  Miłość do parowozów łączy też czasem małżeństwa.
  Rodzinne pokolenia kolejarzy.
  Parowozy to dzieła sztuki, które łączą miłośników z całej Europy i świata.
  Wymiana doświadczeń zawodowych, ale też hobbystycznych MODELARSKICH.
  Symbol pojednania narodów np. niemieckie parowozy w polskich barwach.
  Wspólne malowanie lokomotyw i spotkania innych pasjonatów.
  Wycieczki składów pociągów do pobliskich miejscowości by dać piękną kolejową przygodę.
  Wielkopolska ma pod tym względem wielki potencjał kolejowy.
  Miłośnicy, właściciele lokomotyw marki handlowe posiadają parowozy i chętnie uczestniczą w pokazach. Współpraca z innymi parowozowniami.
  Prezentacje modelarskie np. Nie w Londynie i nie w Nowym Jorku, Paryżu ... ale w Gnieźnie - np. jedyny taki pokaz na świecie z Pecnej!
  Nie przenoście nam muzeum do Warszawy (Parowozownia Gniezno)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane