Jesteś tutaj:Kultura Nowa biografia marszałka dwóch izb, syna Ziemi Gnieźnieńskiej
środa, 08 maja 2019 12:59

Nowa biografia marszałka dwóch izb, syna Ziemi Gnieźnieńskiej

 
Nowa biografia marszałka dwóch izb, syna Ziemi Gnieźnieńskiej fot. Rafał Wichniewicz

W tym roku mijać będzie 66. rocznica śmierci wyjątkowej postaci, rodem z Dębłowa niedaleko Mieleszyna - Wojciecha Trąmpczyńskiego, polityka, pierwszego marszałka Sejmu i Senatu.

Autorem publikacji jest pisarz, dziennikarz, regionalista, grafik oraz liternik artystyczny Tadeusz Panowicz. Po wielu latań dokonywanej kwerendy, poszukiwaniu materiałów, a także oczekiwaniu na... zainteresowanie wydaniem, światło dzienne ujrzała jego nowa książka pt. "Wojciech Trąmpczyński (1860 - 1953) Syn Ziemi Gnieźnieńskiej". 

- Był to jeden z największych Wielkopolan w czasie odradzania się Rzeczypospolitej. Jedynie jego trzeba by było upublicznić, bo o nim nie pisano. Nawet wtedy, kiedy on zmarł 2 września 1953 roku. Inni biografowie podawali nawet mylne daty jego śmierci, że w marcu, październiku, dlatego w tej książce umieściłem nawet jego akt zgonu, żeby nie było wątpliwości - przyznał Tadeusz Panowicz, dodając iż poszukiwanie materiałów zajęło pięć lat: - Była masa dokumentów, rękopisów niemieckich z czasów zaborów i był problem z ich tłumaczeniem. Nikt się nie chciał tego podjąć, ale udało się znaleźć osobę, która się zdecydowała to zrobić. 

W trakcie spotkania promocyjnego, które odbędzie się 22 maja o godzinie 18:00 w "Czytelni na piętrze" w I Liceum Ogólnokształcącym, przybliżona zostanie postać marszałka. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również okolicznościowa wystawa ilustracji, a także możliwość zakupu publikacji w promocyjnej cenie 39 zł. Wydawnictwo zostało wsparte ze środków Powiatu Gnieźnieńskiego. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane