Jesteś tutaj:Blogi Co ukrywa Miasto? Czy Prezydent naruszył dyscyplinę finansów publicznych?
piątek, 10 maja 2019 07:23

Co ukrywa Miasto? Czy Prezydent naruszył dyscyplinę finansów publicznych? Wyróżniony

  A.B.

Prawie dwa miesiące czekali radni miejscy na informację dotyczącą możliwego naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Sprawa dotyczy Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie.

19 lutego br. do Miasta Gniezna wpłynęła informacja od Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych o możliwym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez włodarza Pierwszej Stolicy. Sprawa dotyczy Zakładu Zieleni Miejskiej za okres 2016-2017. Przewodniczący Rady Miasta czekał z poinformowaniem radnych do ostatnich dni upływającego terminu. Jak tłumaczy sam Michał Glejzer, zwrócił się do prezydenta Tomasza Budasza o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Tym samym właśnie oczekiwaniem na odpowiedź prezydenta tłumaczy swoją zwłokę w poinformowaniu radnych o piśmie.

Radny Paweł Kamiński zapytał dlaczego Przewodniczący Rady Miasta Gniezna bazuje tylko na zdaniu prezydenta, który - jeśli jest coś na rzeczy i dopuścił się złamania dyscypliny finansów publicznych - to jego wyjaśnienia nie do końca mogą być rzetelne. Komisja Rewizyjna prowadziła kontrolę w Zakładzie Zieleni Miejskiej, natomiast jak usłyszeliśmy na sesji, temat gdzieś utknął, został schowany i przemilczany.

W przypadku pomysłu finansowania in vitro radni zostali poinformowani już dwa dni po wpłynięciu pisma. W przypadku możliwego naruszenia dyscypliny finansów publicznych taka informacja docierała prawie dwa miesiące. Sytuacja, o której mowa dotyczyła Zakładu Zieleni Miejskiej. Rada Miasta nie jest co prawda pracodawcą dla tej osoby, jednak jest ściśle związana z Prezydentem Miasta Gniezna i czuwa także nad budżetem, a to dotyczy bezpośrednio dyscypliny finansów publicznych. „Jeżeli Państwo uważacie, że trzeba iść z tym do mediów, to naprawdę proszę sobie nie żałować” - powiedział podczas sesji Rady Miasta Gniezna przewodniczący Michał Glejzer. „Po to zostało to upublicznione, żebyście mogli się Państwo z tym zapoznać. Powiem jeszcze dlaczego postąpiłem tak jak postąpiłem i uważam, że postąpiłem dobrze. Nie będę za to przepraszał i gdybym miał tak postąpić, to postąpił bym jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze raz. Dlatego, ponieważ tak na dobrą sprawę my nie znamy kompletnie tematu.”

Wygląda na to, że Przewodniczący Rady Miasta Gniezna ewidentnie postanowił „przymknąć oko” na możliwe naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez Prezydenta Tomasza Budasza. Czy można więc odnieść wrażenie, że sprawa faktycznie jest „zamiatana pod dywan”? Czy Prezydentowi wolno więcej?

38 komentarzy

 • Link do komentarza beton i trawa wtorek, 04 czerwca 2019 12:22 napisane przez beton i trawa

  Te uschnięte od lat drzewa przy miejskich ulicach są najlepszym dowodem kompletnej ignorancji Zakładu Zieleni Miejskiej i tego, który ich zatrudnia i nie widzi kompletnego zaniedbania miasta także i w tej dziedzinie.

 • Link do komentarza ffsdagdfefd wtorek, 04 czerwca 2019 07:50 napisane przez ffsdagdfefd

  Czy to prawda że w Urzędzie Miejskim narasta niezadowolenie wśród urzędników powodowane coraz większym zróżnicowaniem zarobków pomiędzy niektórymi nowo zatrudnionymi za kadencji prezydenta Budasza a doświadczonymi urzędnikami z dłuższym stażem, zarobków z korzyścią dla tych pierwszych ?

 • Link do komentarza z Witkowskiej wtorek, 28 maja 2019 12:07 napisane przez z Witkowskiej

  Nowa ulica Osiniec z tysiącami nasadzeń zapewne za spore pieniążki, te tzw. pasy zieleni są strasznie zaniedbane i zarośnięte chwastami, czy tak ma być ?

 • Link do komentarza codzienny biegacz wtorek, 28 maja 2019 07:34 napisane przez codzienny biegacz

  mm. Kolejnym przykładem marnotrawienia naszych miejskich podatków jest cykl budowy nowego ogrodu jordanowskiego obok wybiegu dla psów nad jeziorem Winiary. W roku ubiegłym wokół ustawionych tam urządzeń zabawowych położono za grube pieniądze trawę z wałka. ( by zdążyć przed wyborami pochwalić się tym placem zabaw). Oczywiście przyjęła się nawet bez podlewania bo jakże by inaczej. Ale już w tym roku, tą właśnie trawę z rolki w większości zerwano spychaczem i wywieziono, bo ktoś nagle stworzył sobie w głowie nową koncepcję zagospodarowania tego placu zabaw. Czy w Tym Urzędzie Miejskim już nie ma ludzi , którzy myślą i którzy potrafią coś normalnie, po kolei zaplanować by nie marnować naszych pieniędzy ?

 • Link do komentarza lisek wtorek, 28 maja 2019 07:25 napisane przez lisek

  Jakie sa efekty pracy obecnego Zakładu Zieleni Miejskiej najlepiej widać nad jeziorem Winiary. Przy zrobionym niedawno wybiegu dla psów zmarniały wszystkie drzewa posadzone tam dwa lata temu. Bo nikt ich nie podlewał. I trzeba było zakupić nowe, bardzo drogie po 120 złotych każde !! I kto kogo rozliczył za to wyrzucanie naszych pieniędzy ?

 • Link do komentarza PG czwartek, 23 maja 2019 10:00 napisane przez PG

  Jeden z przykładów - nowy parking pomiędzy Kościuszki a Wawrzyńca to obraz nędzy i rozpaczy, tak zaniedbany i zarośnięty zielskiem

 • Link do komentarza senior czwartek, 23 maja 2019 09:15 napisane przez senior

  W palmiarni pracował pan Sokolowski, najpierw starszy,potem syn, mieli paru pomocnikow i miasto tonęło w kwiatach. Park zadbany, cieszył oczy mieszkanców.Latem na gazony wystawuano palmy, bylo naprawde ladnie, kolorowo i estetycznie. A teraz? Oceńcie Panstwo sami.

 • Link do komentarza senior czwartek, 23 maja 2019 07:12 napisane przez senior

  Wspaniałą pseudo wizytówką Gniezna, są też gazony w chodniku wzdłuż głównej ulicy Gniezna . Ulicy Bolesława Chrobrego . W tych chodnikowych pasach zieleni np przed POCZTA POLSKĄ jest tylko kora i jakieś niewydarzone zielsko. Może Zakład Zieleni Miejskie posieje tam chociaż trawę . I nich ją chociaż raz na dwa tygodnie skosi. I już będzie ciut ładniej. A było tak pięknie za czasów gdy dawnym małym zakładem Zieleni kierowała pani Polaszewska . Warto czasami powspominać stare dobre czasy.

 • Link do komentarza Irek środa, 22 maja 2019 20:08 napisane przez Irek

  Pamiętam że kiedyś dawno temu jak istniała poprzednia zieleń miejska to do nich należała palmiarnia i takie szklarnie i oni tam robili sadzonki własnych kwiatów i krzewów co były później sadzone na mieście. Czy teraz też tak jest czy może nie produkują własnych sadzonek tylko je kupują , jeżeli kupują rośliny i do tego zatrudniają zewnętrzne firmy to jaki miasto ma interes w tym stworzeniu ZZM ?

 • Link do komentarza sortujący śmieci wtorek, 21 maja 2019 16:03 napisane przez sortujący śmieci

  Czy ktoś potrafi wyjaśnić celowość i sens ciągłego naklejania tych naklejek z info na kubły do śmieci ? Czy naprawdę miasto ma tak dużo pieniędzy czy po prostu na bezczelnego podniesiono nam opłaty żeby za te naklejki zapłacić i żeby ktoś tam sobie na tym zarobił ? Czy macie nas za debili nie potrafiących odróżnić kolorów kubłów - brązowego na "bio" od żółtego na "plastiki itp". I jak te kubły teraz wyglądają , nie dość że są poobdzierane i usyfione od tych śmieciarek to jeszcze na nich te pozadzierane odklejające się naklejki nic nie zmieniające w sortowaniu śmieci ? Niech ktoś tam zacznie myśleć , no chyba że to efekt takiego myślenia jak tu i na czym jeszcze zarobić i się podzielić ?
  No i oczywiście dać nagrodę temu "nalepiaczowi" który po naklejeniu info że tu tylko "bio" , sam spodnią oderwaną część papieru zabezpieczającego klej , wrzucił do tego kubła od tego "bio" , jak tak zrobiono w całym mieście to moje gratulacje dla tej akcji "edukacyjnej"

 • Link do komentarza :-) wtorek, 21 maja 2019 14:15 napisane przez :-)

  Jak się patrzy na te parki przy Kościuszki i ich otoczenie to prawie jak za komuny że od frontu wszystko na cacy a z tyłu gemela. Chodzi mi o to że trawę w parku ścięli ale dwa kroki poza parkiem już jest śmietnik i kępy wyrastających chwastów, ale widocznie jak ktoś ma zapłacone tylko za park to kroku dalej nie zrobi :-)

 • Link do komentarza Jadzia wtorek, 21 maja 2019 14:08 napisane przez Jadzia

  Zdaje się że wśród tej betonowej pustyni przed teatrem na klombie w pełnym słońcu nasadzono Żurawki. Nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt że Żurawki należą do bylin które preferują miejsca cieniste i półcieniste jakby się ktoś pytał czemu słabo rosną albo tracą kolor

 • Link do komentarza pytajnik poniedziałek, 20 maja 2019 21:38 napisane przez pytajnik

  Panie Budasz, jeździsz Pan po świecie to przyglądaj się estetyce miast, nawet takich ubogich i przywoź Pan stamtąd wzorce. Czy nasze Gniezno ma być dzięki Pana rządom w ogonie miast i na przedzie miast zaniedbanych, brudnych i w zasadzie byle jakich? Dzisiaj odbyliśmy mały spacer po centrum. ta sikawka z tej gigantycznej betonowej "fontanny" sprawia wrażenie choroby układu moczowego. Leci, jakby chciała, a nie mogła. Nie da rady trysnąć tą wodą trochę mocniej/

 • Link do komentarza Heniek poniedziałek, 20 maja 2019 19:49 napisane przez Heniek

  auto "Zieleń miejska" byla czesto widziana w godzinach pracy pod posesją wierchuszki - swiadkowie sa jakby co

 • Link do komentarza SA poniedziałek, 20 maja 2019 16:20 napisane przez SA

  Czy ktoś wie ile teraz kosztuje utrzymanie ZZM w tym pensje i premie dla kierownictwa , koszty zakupu roślin dość egzotycznych , zatrudnianie firm zewnętrznych ? Czy ta nowa ulica od Witkowskiej do strefy co ma zieleń po bokach to też należy do obsługi przez ZZM , bo tam pełno chwastów i już zarastają te nasadzenia

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 19 maja 2019 18:06 napisane przez mieszkaniec

  Nasze Miasto to na razie sie betonuje a nie zieleni. Rynek z betonu plac przed teatrem z betonu teraz ma byc deptak na Rzeznickiej tez z betonu. Gdzie tu zielen te donice z kwiatkami to za malo na nasze miasto. Ulica Dabrowki maly skwer zieleni do wypoczynku posrodku smogu i dymu centrum miasta. Tak dbaja o nas włodarze a sami mieszkaja na obrzeżach przy parku pośród zieleni pozazdroscic.

 • Link do komentarza Marek Z. niedziela, 19 maja 2019 12:11 napisane przez Marek Z.

  Pomocy, chwasty między płytami chodnika! Ta prosta wskazówka bardzo szybko usunie twoje chwasty!

  Oto, czego potrzebujesz:

  ▪ 3,5 litra octu do czyszczenia
  ▪ 1/2 szklanki soli
  ▪ Hojny strumień płynu do mycia naczyń
  ▪ Butelka z rozpylaczem

 • Link do komentarza Marek Z. niedziela, 19 maja 2019 11:47 napisane przez Marek Z.

  DO miss "mlecz". Same krzewy tez potrafią być przepiękne. Ale krzewy również wymagają comiesięcznego pielenia z mleczy i perzu. A jak się tego cyklicznie i na bieżąco nie robi, to zarastają i pozostaje je tylko wyrwać, by nie szpeciły okolicy. ( tak jak przy ulicy Orzeszkowej.) Kwiaty swoimi kolorami potrafią jeszcze bardziej upiększyć miasto. To racja. Ale należałoby je pielić i podlewać nawet dwa razy w tygodniu. A do tego zdolne są tylko nasze babcie. Stare dobre roczniki seniorów, które pomimo bólu krzyża, pieszczą się ze swoimi kwiatkami właściwie codziennie. I dzięki nim, niektóre balkony , czy rabaty przed wejściami do klatek schodowych, są jak bajeczny ogród ! Zakład Zieleni Miejskiej nie jest wstanie zrównać się z naszymi seniorkami. Przepraszam, ale nasz Zakład Zieleni Miejskiej nie potrafi nawet spryskać środkiem randap obrzeży chodników w parku przy jeziorze Winiary i wzdłuż ulicy Zabłockiego (zrobionych z kostki poz-bruk. Kostki i krawężniki tych chodników rozpychane przez zarastającą je trawę już się rozpadają. A za pięć lat zarosną już całkowicie. Proponuję wobec tego zmianę w Gnieźnie technologi układania chodników, na technologię całkowicie chwastoodporną.

 • Link do komentarza mlecz niedziela, 19 maja 2019 08:29 napisane przez mlecz

  Podobno szefowa tej zieleni nie lubi kwiatow tylko jakies zielska. Jezeli to prawda, to ja sie pytam, to miasto dekorujemy dla niej czy dla mieszkancow?

 • Link do komentarza icek środa, 15 maja 2019 21:01 napisane przez icek

  " ...i nawet jak upadnę, to wstanę - a wtedy TY masz prz.....ne "
  już czas
  ktoś ten b...l w tabelkach księgował co nie?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane