Jesteś tutaj:Kultura Chcą szukać palatium na Wzgórzu Lecha
piątek, 24 maja 2019 13:00

Chcą szukać palatium na Wzgórzu Lecha

  mn
Chcą szukać palatium na Wzgórzu Lecha archiwum redakcji

Jeszcze w tym roku winny ruszyć prace archeologiczne na Wzgórzu Lecha, których celem ma być odkrycie palatium z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Z wnioskiem o pomoc finansową w tym zakresie zwróciło się Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego podjął decyzję o wsparciu finansowym prac archeologicznych na wschód i południe od kościoła św. Jerzego.

Dzięki archeologicznym badaniom, prowadzonym kilkanaście lat temu w tym rejonie przez Tomasza Sawickiego udało się odkryć ślady kilku wcześniejszych budowli, poprzedzających obecnie zachowany kościół św. Jerzego. Kolejne ważne odkrycia wczesnych reliktów architektonicznych, przyniosły badania pod kierunkiem Tomasza Janiaka w 2010 r.

Jak twierdzi dr Tomasz Janiak: Po zestawieniu odkrytych w sezonie 2010 reliktów widoczny jest rzut wschodniego fragmentu obiektu murowanego – być może poszukiwanego od dziesięcioleci palatium, czyli siedziby pałacowej Bolesława Chrobrego, ale nie można dzisiaj wykluczyć, że to jest fragment przejazdu bramnego. Celem badań jest weryfikacja tego zagadnienia.

Aktualnie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zabiega o pozostałe środki brakujące na prowadzenie odkryć archeologicznych. Ostateczną decyzję o dofinansowaniu badań przez samorząd Powiatu Gnieźnieńskiego podejmie Rada Powiatu na jednej z najbliższych sesji. Zgodę na przeprowadzenie badań wyraził już ks. dr Jarosław Bogacz, Dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i jednocześnie Konserwator Zabytków Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Przychylność wobec planowanych prac archeologicznych wyraziła również Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Jolanta Goszczyńska.

O szczegółach planowanego przedsięwzięcia poinformujemy niebawem.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Pildar sobota, 25 maja 2019 20:51 napisane przez Pildar

    Przydałaby się tez jakaś grupa sensownie dbająca o zieleń wokół katedry... Wstyd, jak to wygląda od strony pałacu arcybiskupiego. Świat przyjeżdża, a tam syf i dziadostwo. Zielsko do pasa urasta! Gdzie zarządcy tego terenu, no gdzie?

  • Link do komentarza Mecenas sztuki sobota, 25 maja 2019 11:20 napisane przez Mecenas sztuki

    No to koćka - krentz się ze.... sra jak to się potwierdzi. Przecież wszechpoznań jest stolicą od zawsze!! Nie na darmo wymyślili, że wielkopolska warta Poznania. My wiejscy ludzie czujemy się tym faktem zaszczyceni.
    Panowie do boju, bo jeśli mowa o profesjonalizmie naszych archeologów, to nie ulega to wątpliwości.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane