Jesteś tutaj:Kultura Powstańcza historia w 18 tysiącach klocków
środa, 12 czerwca 2019 17:48

Powstańcza historia w 18 tysiącach klocków

 
Powstańcza historia w 18 tysiącach klocków fot. Rafał Wichniewicz

Wyjątkowy sposób, by przemówić do świadomości młodego pokolenia - za pomocą klocków Lego wykonano makiety czterech obiektów, związanych z powstaniem wielkopolskim.

W środowe popołudnie w Starym Ratuszu miało miejsce otwarcie wystawy, na którą składają się cztery nowe eksponaty. Pośród obecnych tu od kilku miesięcy pamiątek po żołnierzach wyzwoleńczego zrywu Wielkopolan sprzed stu lat, pojawiły się nowe, choć obrazują wiekowe wydarzenia - gmach Starego Ratusza, przed którym rozegrały się pierwsze minuty powstania w Gnieźnie wieczorem 28 grudnia 1918 roku, jeden z budynków koszar dragonów przy ul. Wrzesińskiej, a także obiekty związane z wydarzeniami dziejącymi się w Kłecku - Restauracja Perlickich, w której na dowódcę kłeckiej kompanii wybrano Edmunda Rogalskiego oraz miejscowy kościół parafialny. 

W ramach projektu odbywały się warsztaty dla dzieci w Kłecku oraz w Starym Ratuszu. Dzięki temu powstała wyjątkowa wystawa makiet powstańczych, a także film animowany wykonany przy ich użyciu - mówiła Marta Pacak, zastępca dyrektora MOK. W warsztatach z klocków Lego wzięło udział 50 dzieci, które zbudowały ww. obiekty według przygotowanego wcześniej projektu. 

 

- Pomysł zrodził się rok temu w trakcie przygotowań do akcji HEROsi Wolności, na którą składały się cztery makiety z klocków, które zbudowałem wcześniej sam, a teraz postanowiliśmy, że warto będzie do tego projektu zaprosić dzieci. W ten sposób wraz z Towarzystwem Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury, poczyniliśmy starania o dofinansowanie w Urzędzie Marszałkowskim. Udało się nam zdobyć środki i dzięki temu udało się zorganizować warsztaty w Kłecku i Gnieźnie, a ich wynikiem są cztery makiety - przekazał Bartosz Borowiak, pomysłodawca projektu. Łącznie na wszystkie cztery budowle zużyto 18 tysięcy klocków Lego.

Makiety oglądać można w gmachu Domu Powstańca Wielkopolskiego w godzinach jego otwarcia - wejście przed podwórko od strony ul. Rzeźnickiej. 

1 komentarz

  • Link do komentarza Olek S środa, 12 czerwca 2019 21:59 napisane przez Olek S

    Taka mała sugestia, jak tak dobrze idzie im to budowanie
    to może ta ekipa niech zbuduje nam szpital nawet z klocków grunt żeby skończyli :)

    ps. Takie zajęcia rozbudzają wyobraźnie przestrzenną może doczekamy się jakiegoś dobrego projektanta lub budowlanca w naszym mieście.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane