Jesteś tutaj:Kultura Zapraszamy na Noc Kupały na Lednicy
środa, 19 czerwca 2019 17:08

Zapraszamy na Noc Kupały na Lednicy

  mn
Zapraszamy na Noc Kupały na Lednicy zdjęcie nadesłane

W sobotę 22 czerwca w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbędzie się tradycyjna, coroczna uroczystość nawiązująca do dawnych dziejów - Noc Kupały.

Zapraszamy do udziału w najstarszej z imprez muzealnych Nocy Kupały, która odbędzie się 22 czerwca na terenie Małego Skansenu. Historia jej związana jest z początkami założenia muzeum. Pierwsza impreza odbyła się już w roku 1969 na wyspie Ostrów Lednicki. Przez kolejne lata 1970 i 1971 zabawy Nocy Świętojańskiej w wykonaniu Zespołu Lednica odbywały się na wyspie. Od 1973 roku nowym miejscem imprezy stał się teren na Małym Skansenie, naprzeciw przeprawy promowej na wyspę, na którym imprezy odbywają się do dzisiaj.

Noc Kupały – znana również jako Noc Kupalna, Kupalnocka, Kupała czy Sobótka jest świętem związanym z przesileniem słonecznym, przypadającym na najkrótszą noc w roku. Należy zauważyć, że jest to święto wielowątkowe. Dotyczy żywiołów – ognia i wody, kultu płodności i miłości, przepychu, cielesnych uciech i potężnych zabiegów magicznych. Świętujący rozpalają ogniska, wrzucają do niego zioła i skaczą przez nie, kąpią się w rzekach. Czynność ta w noc przełomową oczyszczała ze złych mocy, dawała nowe siły, zdrowie, zapewniała szczęście i oczyszczającą moc. Dziewczęta rzucając wianki, odczytują z nich wróżby dla siebie. Gdy wianek popłynie daleko oznacza to, że panna nie może się spodziewać rychłego zamążpójścia. Strona, w którą popłynie wianek wyznacza kierunek, z którego przybędzie wybranek. W starych podaniach możemy wyczytać, że gdy młodzieniec wyłowi wianek puszczony na wodę, dziewczyna, która uwiła ten wianek, stanie się jego żoną. Z powodu szczególnego czasu, jakim jest najkrótsza noc w roku wiele osób utrzymuje, że właśnie wtedy ułatwiony jest kontakt z zaświatami. Bowiem to właśnie w czasie tego, starosłowiańskiego święta zacierają się granice łączące żywioły, a tajemnicze obrzędy zabierają nas w świat miłosnej magii.

Szczególnym rytuałem tej nocy jest poszukiwanie kwiatu paproci, zwanego perunowym kwiatem. Tak naprawdę dość często pod tym pretekstem pary udawały się w zaciszne miejsce, by oddawać się uciechom cielesnym. Na różnych obszarach słowiańszczyzny występowało wiele rytuałów: wróżono z kwiatów, ziół, czy wody w studniach. Obchodzono domostwa z pochodniami, co miało chronić przed złymi siłami, zapewnić bezpieczeństwo i pomyślność. Współcześnie rytuał puszczania wianków cieszy się coraz większą popularnością, co można zaobserwować w wielu miejscach. Klimat w przestrzeni historycznej Ostrowa Lednickiego jest jednak niepowtarzalny!

W tym roku przygotowaliśmy dla Was dużo atrakcji. Program podzielony został na dwa panele, dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy!

Program podzielony na dwa panele:

Panel I Program dla rodzin z dziećmi

18:00 – 19.00 Bajki Kamishibai

18:00 – 19.00 Gra terenowa

18:00 – 19.00 Magiczne ziele

18:00 – 18.45 Wijewianki – warsztaty dla dzieci

18:00 – 19.30 Magiczny wianek – warsztaty dla wszystkich chcących wykonać swój wianek, aby o północy według słowiańskiej wróżby rzucić go w toń jeziora.

18:00 – 19.30 Gry i zabawy historyczne

18:30 – 19:30 Warsztaty tańca

18.45 – 19.45 Wijewianki – warsztaty dla dorosłych

19:00 – Miłosne kalambury

19:00 – 19.30 Widowisko obrzędowe: NOC KUPAŁY – dla dzieci.

19:00 – Miłosne wróżby


Panel II Program koncertowy

19:30 – 20:30 Kapela TĘGIE CHŁOPY!

21:00 – 22:00 Zespół DIKANDA!

22:00 – 23:00 Zespół Pieśni i Tańca Łany - widowisko obrzędowe ,,Noc Kupały”

Możliwe są przesunięcia czasowe w granicach 30 minut

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane