Jesteś tutaj:Kultura Biblioteka dla seniora
poniedziałek, 01 lipca 2019 14:20

Biblioteka dla seniora

 
Biblioteka dla seniora archiwum redakcji

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przypomina o swoich działaniach podjętych na rzecz najstarszych mieszkańców Grodu Lecha. Na koniec małe podsumowanie naszych działań skierowanych do czytelników starszych.

ramach „Książki na telefon” można założyć bezpłatnie konto czytelnika lub będąc już wieloletnim użytkownikiem książnicy skorzystać z formy darmowego dostarczenia książek do domu. Obecnie z usługi korzysta 20 osób. Dla niektórych z nich pośrednikami są najbliższe osoby lub sąsiedzi, znajomi, ale są osoby, którym książki dostarczają bibliotekarze. Celem jest rozszerzenie usługi na pozostałe rejony Gniezna (obecnie obejmuje ona dwie dzielnice miasta - Tysiąclecie oraz Ustronie). Zainteresowanych zachęca się do kontaktu pod nr tel. 61 426 40 54. Pomysłodawcy proszą również o dzielenie się informacją na ten temat, tak aby dotarła ona do tych mieszkańców, którzy mogli jeszcze o niej nie słyszeć.

Głośne czytanie w Domach Opieki - działania obejmują 2 ośrodki: Dom Spokojnej Starości „Jesienny Azyl” oraz DPS przy ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie. W okresie od kwietnia do czerwca odbyło się łącznie 19 spotkań. Odwiedziny powrócą po wakacjach.

Wizyty są cyklicznie, zaplanowane raz w tygodniu. Podczas spotkań oprócz głośnego czytania książek i lokalnej prasy, rozmawia się na tematy związane z przeczytanymi tekstami, prosząc o włączenie się do zabaw słownych, takich jak: nieskomplikowane zagadki, rebusy. Dużym zainteresowaniem cieszą się teksty gwary gnieźnieńskiej zamieszczone w publikacji ”Bądźma ludźmi szak!” oraz wybrane fragmenty książki „Blubry starego Marycha”. Literatura jest dobierana według potrzeb, zainteresowań i indywidualnych możliwości odbiorców.

Propozycja głośnego czytania spotyka się z bardzo pozytywnym odzewem. Podopieczni odwiedzanych ośrodków są bardzo zadowoleni z możliwości wysłuchania przygotowanych fragmentów. Odwiedziny traktuje się jako rodzaj terapii czytelniczej. Jest to najprostsza i niezwykle skuteczna metoda treningu pamięci.

Przez cały czas Biblioteka obejmuje szczególną troską swoich czytelników - seniorów dbając o informację dotycząca płynności wypożyczeń na kontach czytelniczych, sprowadzanie poszukiwanych pozycji z innych placówek, do których trudno im dotrzeć samodzielnie, a także dobór literatury do indywidualnych potrzeb.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane