Wydrukuj tę stronę
sobota, 06 lipca 2019 13:52

Trwają Dni Pary - fotogaleria

 
Trwają Dni Pary - fotogaleria fot. Rafał Wichniewicz

W murach lokomotywowni przy ul. Składowej ponownie wybrzmiał gwizd parowozu oraz innych maszyn pociągowych, które na tę okazję przyjechały do Gniezna.

Wszystko to za sprawą dziesiątej, jubileuszowej edycji Dni Pary, które to wydarzenie odbywa się na terenie zabytkowego kompleksu kolejowego. Tym razem na zaproszenie Stowarzyszenia Parowozownia Gniezno przyjechały do Gniezna parowóz TY42-24, który przez cały czas swojego pobytu w Grodzie Lecha pozostanie pod parą. W sobotę, po raz pierwszy od 7 lat, obrotnica (po małym remoncie) przyjęła na siebie ciężar ważącej ponad 150 ton lokomotywy. Poza nią przybyły także inne maszyny pociągowe - elektryczne i spalinowe, które można zwiedzać i usłyszeć o ich wartościach transportowych oraz pracy maszynisty.

  

Jednocześnie zwiedzający, poza możliwością poznania historii parowozowni, mogą przejechać się drezyną, a także poznać liczne eksponaty przechowywane w hali wachlarzowej. Nie brakuje też stoisk z food truckami, a ponadto obecna jest też OSP Niechanowo, kolejka parkowa Pecna czy strzelnica Kiedrosa. 

Wizyta parowozu w murach lokomotywowni w Gnieźnie była możliwa dzięki współpracy stowarzyszenia z PKP CARGO w zakresie transportu parowozu. Dzięki współpracy Parowóz Ty42-24 został przetransportowany lokomotywami PKP CARGO z Parowozowni Pyskowice do Parowozowni Gniezno oraz w drogę powrotną. Podczas imprezy PKP CARGO wystawiło również tabor kolejowy w postaci dwóch lokomotyw z maszynistami dzięki, którym turyści odwiedzający parowozownie mogli zwiedzić i zobaczyć jak działają lokomotywy SM42 i ET22.

W sobotę odwiedzać parowozownię można do godziny 23, a w niedzielę od 11 do 18 (zobacz program). W niedzielę wyruszą pociągi specjalne na kilku trasach - bilety wciąż są dostępne (zobacz program i rozkład jazdy)!

Galeria

10 komentarzy