Jesteś tutaj:Kultura Szlaki rowerowe ponownie dostępne
piątek, 19 lipca 2019 14:32

Szlaki rowerowe ponownie dostępne

  mn
Szlaki rowerowe ponownie dostępne zdjęcie nadesłane

Szlaki rowerowe Powiatu Gniezno ponownie są dostępne dla pasjonatów dwóch kółek. Zakończono prace mające na celu odnowienie trzech z pięciu szlaków rowerowych. Przywrócono im pełną przejezdność, odnowiono oznakowanie, a także wycięto krzewy w miejscach zasłaniających kierunkowskazy.

Letnia pora sprzyja odnowieniu szlaków rowerowych, które mocno ucierpiały w wyniku nawałnicy w dniu 11 sierpnia 2017 roku. Z powodu silnych zniszczeń w lasach  trzy z pięciu szlaków rowerowych nie były przez okres blisko dwóch lat przejezdne. Dopiero w tym roku Lasy Państwowe zezwoliły na przeprowadzenie koniecznych prac renowacyjnych. Szlaki żółty, szary i zielony ponownie zapraszają na swoje trasy, choć pewne fragmenty mogą zaskakiwać - po gęstej ilości drzew nie ma śladu. Warto zaznaczyć, że aktualnie trwają również prace nad wyznaczeniem szóstej trasy - szlaku czarnego prowadzącego w kierunku do Niechanowa.

Przypomnijmy, powiatowy system szlaków rowerowych to pięć tras, o łącznej długości ok. 286 km. Wytyczone od podstaw i profesjonalnie oznakowane trasy prowadzą przez najbardziej urokliwe i bogate w walory kulturowe i krajoznawcze tereny. Trasy różnią się długością i stopniem trudności, stąd przed wyjazdem na szlak warto przejrzeć mapki, z którymi można zapoznać się na stronie www.tupowstalapolska.pl. Ze strony można również pobrać ślady GPS wyznaczające trasy przebiegu szlaków.

Cały system szlaków rowerowych Powiatu Gnieźnieńskiego oparty jest na pięciu dużych pętlach startujących i kończących w jednym miejscu. Wszystkie szlaki rozpoczynają swój bieg na Rynku w Gnieźnie i dalej rozchodzą się gwiaździście.

Co ciekawe, cztery pętle podzielone zostały szlakiem łącznikowym w taki sposób aby umożliwić rowerzystom wybranie dwóch wariantów – dłuższego i krótszego. W związku z tym, zostały one też odpowiednio oznakowane.

Oprócz kolorowego prostokąta informującego na jakim szlaku rowerzysta się aktualnie znajduje, oznakowanie zostało autorsko uzupełnione o symbol cyfry „1” i „2”.

„1” oznacza główną pętlę szlaku, tą dłuższą, natomiast „2” łącznik lub inaczej mówiąc, krótszą wersje szlaku. „2” spotykamy już na trasie i wtedy możemy zdecydować czy mamy jeszcze siłę i chęci, by jechać dalej „1”, czy może skracając dystans wybieramy wariant z „2”.

W sumie przez teren Powiatu Gnieźnieńskiego przebiega ok. 286 km szlaków rowerowych, z czego główne pętle to:

1. szlak czerwony o długości: 47,6 km

2. szlak niebieski o długości: 65 km,

3. szlak żółty o długości: 49 km,

4. szlak zielony o długości: 45,2 km,

5. szlak szary o długości: 58,9 km.

17 komentarzy

 • Link do komentarza wiarus środa, 24 lipca 2019 08:52 napisane przez wiarus

  Kolejka waskotorowa jest jedną z największych atrakcji powiatu gnieznienskiego i jego władze powinny stawać na głowie, by ją wszelkimi dostępnymi krokami wskrzesić. Jeżeli tego nie zrobią, to znaczy, że stając do wyborów mieli na uwadze tylko swoje osobiste plany, a nie dobro w rozwoju powiatu i to patrząc na przyszłe pokolenia.

 • Link do komentarza humanista wtorek, 23 lipca 2019 15:11 napisane przez humanista

  Vegatermik/ "Niszcząc szlak kolejowy degradujemy jego użyteczność do formy o niższym znaczeniu...jednoosobowego transportu o znikomej funkcjonalnośc"
  Szlak wąskotorowy nie istnieje, i nikt ci go nie wskrzesi. To już przeszłość. Na trasie przejazdu brak atrakcji. Ale gdyby przypadkiem dało się przywrócić i utrzymać ciuchcie, to z chęcią się przemieszcze kilka razy w roku do Anastazewa.
  A bicykli z roku na rok przybywa.

 • Link do komentarza Vegatermik poniedziałek, 22 lipca 2019 19:11 napisane przez Vegatermik

  Humanus znaczy ludzki tj. owarty na świat i pełen twórczych pomysłów. Niszcząc szlak kolejowy degradujemy jego użyteczność do formy o niższym znaczeniu...jednoosobowego transportu o znikomej funkcjonalności. O pienìądzach już słyszałem, że nie ma i nie będzie. A tu jest Gniezno ze 147 tradycją kolejnictwa, a nie Wenecja. I to stąd brano lokomotywy do Żnina, Wenecji, I obecnie do Wrocławia np. Tx2 355, a i do Wrześni Px-a. Nie wspomnę o hangarze lotniczym wziętym do Leszna kolebki? POLSKIEGO szybownictwa. Z Gniezna brane są cenne artefakty kultury technicznej. Oj humanus, humanus

 • Link do komentarza zawiedziony gnieźnianin poniedziałek, 22 lipca 2019 18:12 napisane przez zawiedziony gnieźnianin

  Ad.humanista - jak to brak środków? Kasa jest, tylko trzeba umieć się o nie starać. Ciekawe, ze w innych miastach kolejki są czynne i nie przynoszą deficytu tylko umilają życie turystom. A w naszym Gnieźnie nic się nie opłaca, no bo mamy ekonomistów i organizatorów od siedmiu boleści.Kogo my mamy na czele władz od lat? Żadnych fachowców, tylko polityków, którzy nota bene otaczają się miernymi klakierami z tych samych partii.

 • Link do komentarza kibolo poniedziałek, 22 lipca 2019 14:12 napisane przez kibolo

  @ radek!!!Wsadź swoje 4 litery na rower [ przejedź ścieżkę rowerową na Witkowskiej.Przekonasz się że to ścieżka tylko z nazwy.Drugi raz tą ścieżką nie pojedziesz i będziesz kolejnym baranem.Chodnik-ścieżka jest zrobiony tak,aby samochodami można było wjechać przez chodnik a rowerzyści?

 • Link do komentarza tomek poniedziałek, 22 lipca 2019 13:36 napisane przez tomek

  bocian już szlakami nie jeździ, bo wyborów nie ma, ale jeszcze niedawno śmigał;)

 • Link do komentarza Gom poniedziałek, 22 lipca 2019 06:49 napisane przez Gom

  Rowerzysta, nie zgadzam się z Tobą jeśli chodzi o likwidację kolejki wąskotorowej. To prawda że ją zaniedbali i potrzeba teraz dużo pieniędzy aby ją reaktywowac ale to była piękna sprawa ta kolejka i przejazd do Powidza lub Przybrodzina. Cena była przestepna i zawsze kiedy jechałem z dzieckiem ludzi było dużo. Bufet w wagonie ☺ piękna sprawa, kawka, piwko bezalkoholowe. Piknik przez całą drogę. Szkoda jej. .....................

 • Link do komentarza humanista poniedziałek, 22 lipca 2019 06:45 napisane przez humanista

  Vegatermik/ o jakim postępie technologicznym myślisz? Jaki szlak kolejowy masz na myśli?
  Odbudowa kolejki wąskotorowej na trasie z Gniezna jest nie do zrealizowania z powodu braku środków.
  To nie Biskupin, Wenecja.
  Zaś w wielu miejscach niskim nakładem powstają tzw ścieżki rowerowe na zwiniętych torach.

 • Link do komentarza Vegatermik niedziela, 21 lipca 2019 12:39 napisane przez Vegatermik

  Humanistyczne dykteryjki nie idą w parze z technologicznym postępem. Dróżką rowerową w kolejowy szlak? To jeszcze jeden przykład prymitywnej ignorancji. Pierwej pomyśl głowo nim powiesz słowo.

 • Link do komentarza Janusz niedziela, 21 lipca 2019 10:42 napisane przez Janusz

  Właśnie przeleciałem szlak niebieski. Ładna trasa ale na całej trasie nie ma ani jednego miejsca do odpoczynku. Kierunkowskazy zarośnięte. Malowane byle jak. Weźcie przykład ze Słupcy. Tam są tabliczki zamiast malowideł na drzewach. Oni mogą?

 • Link do komentarza kolarz sobota, 20 lipca 2019 12:43 napisane przez kolarz

  Czy może ktoś wie o co chodzi z tym pseudo dworcem na Jelonku. Po co to było robione i kto dał na to pieniądze . Popieram pomysł zrobienia tam ścieżki rowerowej , bo dzisiaj jazda rowerem do Niechanowa to tylko dla samobójców .

 • Link do komentarza Rowerzysta sobota, 20 lipca 2019 11:27 napisane przez Rowerzysta

  Kolejka waskotorowa powinna zostać zlikwidowana. Zrobić tylko muzeum na stacji przy Wrzesinskiej. A z reszty ścieżkę rowerową. Dziwi mnie ze włodarze powiatu nie chcą podnieść tych pieniędzy z ulicy, zwłaszcza taka specjalistka od funduszy unijnych Pani Jung. Przecież na ścieżki rowerowe są przeznaczane ogromne pieniądze. Na pewno wtedy powiatowi pomogło by miasto. Bo w reanimacji takiego trupa jak kolejka nikt nie pomoże.

 • Link do komentarza rowerzysta drugi sobota, 20 lipca 2019 09:37 napisane przez rowerzysta drugi

  rowerzysta - Ty to wyjdź może z piwnicy bo odnoszę wrażenie że przespałeś ostatnie kilka lat jeżeli nie widzisz jak się na plus zmieniły tereny zielone w Gnieźnie, ile dróg rowerowych powstało w powiecie - chociaż na moje te drogi to w większości nie potrzebne bo powstały chyba tylko żeby pieniądze wydać na drogach z niewielkim ruchem pojazdów.

 • Link do komentarza radek sobota, 20 lipca 2019 09:30 napisane przez radek

  wasze propozycje są bardzo drętwe. Są ścieżki rowerowe i i tak barany rowerzyści jadą przylegającą do nich drogą.. np. Witkowska...
  Więc szkoda miejsca na ścieżki.

 • Link do komentarza rowerzysta sobota, 20 lipca 2019 06:58 napisane przez rowerzysta

  Szlaki rowerowe, drogi rowerowe, zieleń miejska - to są minusy tego miasta i powiatu. Z tym nic porzadnego się nie dzieje

 • Link do komentarza jac piątek, 19 lipca 2019 21:19 napisane przez jac

  Utwardzić tory do Witkowa z Gniezna i powstanie piękna i niezwykle użyteczna droga rowerowa. Tory z pięknym dworcem koło Jelonka za tysiące niepotrzebne.

 • Link do komentarza humanista piątek, 19 lipca 2019 19:00 napisane przez humanista

  Proponuję zwinąć tory wąskotorówki, położyć dobrej jakości asfalt, i będzie prawdziwa droga rowerowa.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane