Jesteś tutaj:Kultura Słowianie Połabscy - nowa wystawa otwarta!
niedziela, 11 sierpnia 2019 13:50

Słowianie Połabscy - nowa wystawa otwarta!

 
Słowianie Połabscy - nowa wystawa otwarta! fot. Rafał Wichniewicz

Historię oraz pamiątki najbardziej na zachód wysuniętej słowiańskiej grupy społecznej, można od dziś podziwiać w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Ponad sto eksponatów, prezentujących spuściznę tej mało znanej, ale bliskiej nam gałęzi Słowian, to tylko fragment pozostałości odkrytych przez archeologów na terenach Niemiec. Jak już w samej nazwie się ukrywa, lud Połabian żył w okresie średniowiecza na terenach położonych w dorzeczu środkowym i dolnym Łaby w północno-wschodniej części kraju. 

- Słowianie Połabscy to bardzo ciekawa kultura, ciekawa historia plemion, które miały ogromny wpływ na kierunek rozwoju państwa polskiego i mało kto wie, że być może Słowianie Połabscy i ich polityka wpłynęła na decyzję Mieszka I o przyjęciu chrztu. Była to niezwykle bogata kultura - przyznał Michał Bogacki, dyrektor Muzeum.

Połabianie to grupa Słowian zachodnich, zamieszkująca przez wiele stuleci tereny dzisiejszych wschodnich Niemiec. Do dziś z tej licznej niegdyś społeczności pozostało jedynie kilkadziesiąt tysięcy Łużyczan. Pozostali w przeciągu wieku po utracie własnej samodzielności (ostatecznie w XIII w.) zasymilowali się z napływową ludnością niemiecką. We wczesnym średniowieczu słowiańszczyzna połabska była ważnym graczem politycznym w tej części Europy, przez cały ten okres utrzymując pogaństwo. Był to więc ten obszar, który jako jeden z ostatnich na naszym kontynencie uległ chrystianizacji.

- Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza to zabytki archeologiczne sprowadzone z terenów Niemiec. Drugą część stanowią źródła historyczne, których jest bardzo dużo na temat słowiańszczyzny połabskiej w przeciwieństwie do tego, co mamy w przypadku naszych ziem - mówił Łukasz Kaczmarek, jeden z kuratorów wystawy: - Jednym z ciekawszych obiektów, które są prezentowane na ekspozycji to rzeźba idola z Brandenburgii czy idol ze Świecia, czyli taka mała figurka mężczyzny, ale są też przedmioty związane z życiem codziennym - dodał.

Wystawa przygotowywana została we współpracy z Brandenburgisches Landesamt für Denkmalpflege und Archäologisches Landesmuseum w Brandenburgu oraz Instytutem Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wystawę patronatem honorowym objął Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Hans Jörg Neumann. Wystawa będzie czynna do 1 marca 2020 r.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane