Jesteś tutaj:Kultura Festiwal Akademia Gitary po raz dwunasty... i ostatni?
sobota, 24 sierpnia 2019 09:30

Festiwal Akademia Gitary po raz dwunasty... i ostatni?

 
Festiwal Akademia Gitary po raz dwunasty... i ostatni? fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowy wieczór w murach katedry gnieźnieńskiej odbył się koncert inauguracyjny, rozpoczynający tegoroczną edycję wyjątkowego festiwalu muzycznego.

To spotkanie muzycznych wariacji i interpretacji w połączeniu z wyjątkowością miejsca, w którym występ się odbywa - Festiwal Akademia Gitary, który tradycyjnie zainaugurował 12. odsłonę tego wydarzenia, przyciągnął jak zwykle liczną publikę, chcącą wysłuchać koncertu wysokiej klasy. Zgromadzonych w świątyni powitał Przemysław Kieliszewski, który podkreślając niezwykłość okazji i splot wydarzeń, które sprzyjały festiwalowi na przestrzeni lat, przekazał iż tegoroczna edycja imprezy jest ostatnią w takiej formie, jaką wszyscy poznali przez dwanaście lat jej organizacji. 

Tuż po tym przed zgromadzonymi zaprezentowała się Orkiestra Świętego Marcina, która powstała po ubiegłorocznej edycji festiwalu, a której prowadzącym ją dyrygentem jest Piotr Deptuch. Wkrótce do muzyków na gitarze dołączył także Łukasz Kuropaczewski, dyrektor artystyczny festiwalu, któremu niedługo potem zaczął towarzyszyć Aleksander Dębicz, utalentowany pianista młodego pokolenia. Tego wieczoru usłyszeć można było dzieła najznamienitszych przedstawicieli epoki baroku oraz romantyzmu (w interpretacji) takich twórców jak Antonio Vivaldi, Ryszarda Wagner czy Jana Sebastian Bach, ale także nowe kompozycje stworzone specjalnie na tę okazję m.in. Pasa Catedral, o którym sam Łukasz Kuropaczewski mówił, że jest "napisana językiem, o którym nie słyszało się w repertuarze gitarowym, obrazowym, trochę filmowym, a jednocześnie mocno inspirowana muzyką dawną, barokową, chorałem". 

Drugi z gnieźnieńskich koncertów organizowanych w ramach Akademii Gitary, podczas którego publiczności zaprezentuje się Agnew McAllister Duo, rozpocznie się 29 sierpnia o godz. 19.00 w restauracji Dobry Browar. Wstęp wolny.

Trzeci festiwalowy koncert w Gnieźnie, odbędzie się natomiast w Pałacu Balcerowo, 7 września o godz. 19.00. Wystąpi - Michał Sobierajski - utalentowany wokalista, pianista oraz kompozytor z Poznania. Wstęp wolny.

3 komentarzy

  • Link do komentarza parafianin poniedziałek, 26 sierpnia 2019 18:25 napisane przez parafianin

    No racja mieszkańcu Gniezna. Ludzie walą do katedry na imprezy, na mszach ich nie widać.

  • Link do komentarza mieszkaniec Gniezna niedziela, 25 sierpnia 2019 23:09 napisane przez mieszkaniec Gniezna

    Na żadnym nabożeństwie nie ma takiej frekwencji w katedrze! Z tego wniosek, że przezacna nasza świątynia lepiej spełnia się w roli sali koncertowej niż jako Dom Boży.

  • Link do komentarza meloman niedziela, 25 sierpnia 2019 20:36 napisane przez meloman

    Z niecierpliwością będę oczekiwał pomysłu na nową formę tego festiwalu. Mam tylko nadzieję, że Gniezno na tym nie ucierpi. A przede wszystkim mam nadzieję, że nie będzie to droga do wielkiej komercjalizacji i biletowania tych koncertów.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane