Jesteś tutaj:Kultura Warsztaty gwarowe dla hoteli i restauracji
niedziela, 25 sierpnia 2019 12:31

Warsztaty gwarowe dla hoteli i restauracji

  mnopr
Warsztaty gwarowe dla hoteli i restauracji zdjęcie nadesłane

Już pod koniec września na gnieźnieńskich hotelach i restauracjach pojawią się wlepki „Tu blubramy po naszemu!”. To będzie sygnał dla turystów i mieszkańców Gniezna, że w danym lokalu cenią sobie lokalne dziedzictwo – czyli gwarę gnieźnieńską.

Żeby otrzymać certyfikat – „Tu blubramy po naszemu!” – hotele, restauracje czy kawiarnie muszą wysłać swoich pracowników, marketingowców lub kierowników na warsztaty gwarowe. Odbędą się one 9 września, będą darmowe i praktyczne. Uczestnicy przećwiczą scenki i zwroty gwarowe, które przydają się w kontaktach z turystami. Poznają też gnieźnieńskie atrakcje turystyczne i ciekawostki o Gnieźnie. Warsztaty poprowadzą znani regionaliści i przewodnicy turystyczni.

Otrzymanie certyfikatu „Tu blubramy po naszemu!” będzie stemplem „lokalności”. Ma on mówić turystom, że dany lokal czy hotel ceni sobie lokalne kulturowe dziedzictwo, którego ważnym elementem jest gwara.

Na warsztaty gwarowe już cieszy się Anna Maria Kubów-Dzionek. Od niedawna wraz z mężem prowadzą w Gnieźnie Cud Cafe. Jak podkreśla, kawiarnia stawia przede wszystkim na lokalność: Oboje pochodzimy z Gniezna, niedawno wróciliśmy tu po kilku latach pobytu za granicą. Identyfikujemy się z naszym miastem i regionem, a w naszej działalności chcemy to również zaakcentować - jednym ze sposobów jest na pewno to, że staramy się korzystać z lokalnych produktów. Chcemy też, by w naszym lokalu można było znaleźć informacje na temat tego, co dzieje się w kulturze gnieźnieńskiej, a ponieważ elementem tej kultury jest niewątpliwie język, stąd pomysł uczestnictwa w warsztatach. Na pewno warto w mówić w lokalach nie tylko po angielsku, ale też „blubrać po naszemu.

Gwara to silny turystyczny magnes. Wie to każdy, kto choć raz był w Zakopanem. Na Krupówkach lżej się wydaje „dutki” niż pieniądze. Turyści doceniają lokalny klimat. Dlatego gwarę warto znać, używać i pielęgnować, tej!

Cały czas trwa nabór na warsztaty – hotele, restauracje i kawiarnie mogą się zgłaszać mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 505 922 665. Warto się pospieszyć, bo liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty gwarowe odbędą się w ramach kampanii społecznej Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!”. To będzie 6 tygodni z gwarą – od 2 września do 13 października 2019 r. Szczegółowy program kampanii pojawi się pod koniec sierpnia na stronie biblioteka.gniezno.pl, FB Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna oraz na plakatach miejskich.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane