Jesteś tutaj:Kultura Obchody rocznicy wybuchu wojny w Strzyżewie i Jankowie Dolnym
poniedziałek, 09 września 2019 09:31

Obchody rocznicy wybuchu wojny w Strzyżewie i Jankowie Dolnym

  mnopr
Obchody rocznicy wybuchu wojny w Strzyżewie i Jankowie Dolnym źródło: Google Street View

Zapraszamy na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w parafiach Strzyżewo Kościelne i Jankowo Dolne.

W tym tygodniu we wspomnianych miejscowościach odbędą się uroczystości patriotyczne, związane z upamiętnieniem wydarzeń z września 1939 roku. W dniach zajęcia wspomnianych miejscowości przez wojska niemieckie, odbędą się spotkania przypominające tamten trudny dla polskiej historii czas.

10 września (wtorek) godz. 17:00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji pomordowanych mieszkańców , którzy zginęli tego dnia w 1939 roku. Modlitwa odbędzie się w kościele w Strzyżewie Kościelnym, po czym odbędzie się zapalenie „światła pamięci” na mogile, na cmentarzu.

12 września (czwartek) godz. 8:00 wyruszy pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu w intencji pomordowanych w czasie II wojny światowej (uczestniczą tylko zgłoszeni, wyjazd sprzed kościoła w Strzyżewie Kościelnym).

13 września (piątek) godz. 18:30 Modlitwa przy pomniku pomordowanych mieszkańców w Lulkowie oraz zapalenie „światła pamięci”. Następnie o 19:00 zaplanowano spotkanie i wykład historyczny w sali restauracji „Gościniec w Dolinie” w Jankowie Dolnym. Spotkanie poprowadzi pan Tadeusz Gajda - przewodnik PTTK.

2 komentarzy

  • Link do komentarza kibolo środa, 11 września 2019 12:48 napisane przez kibolo

    Skończmy wreszcie czcić wybuch II wojny światowej aby jako państwo być poważnie traktowanym na arenie międzynarodowej.Donald amerykański na "uroczystość" nie przyjechał tłumacząc się wiatrami,czy też dołącza do tych, reszty świata,dla których świętem było gdzie i kto wojnę zakończył.A my w Polsce przeżywamy przegraną kampanię wrześniową i powstanie warszawskie i próbujemy przekuć to na sukces dyplomat(ołk)ów.Faktem jest że Niemcy i Rosja napadły na Polskę,potem się poróżniły co zapoczątkowało koniec III Rzeszy co było złem w/g,dzisiejszych władz Polski.Do takich konkluzji doprowadziła rewizja historii II wojny światowej,która dla Polski,jak to mówił Duda,zakończyła się i w 1989 r.,powojennych dziejów.Wróg wschodni był groźniejszy od zachodniego,mimo tego,że zachodni wymordował 40 razy więcej polskich obywateli,jak to wyliczył IPN.To dlatego Trump wolał grę w golfa niż uczestniczyć w takim programie przedstawionym mu przez Dudy wersję historii II wojny światowej.

  • Link do komentarza gminny poniedziałek, 09 września 2019 22:21 napisane przez gminny

    Gmina Gniezno i wspomniana parafia ozywa pod nowymi władzami po tym marazmie, jaki trwał tam latami. Może i coś się działo, ale informacji nigdy nie było żadnej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane