Jesteś tutaj:Kultura Historia Trzemeszna oczami kobiet
wtorek, 10 września 2019 08:12

Historia Trzemeszna oczami kobiet

  mn
Historia Trzemeszna oczami kobiet zdjęcie nadesłane

Już niebawem ukaże się powieść traktująca o losach mieszkańców naszego regionu, która mimo, że osadzona w historyczno-społecznych realiach Trzemeszna mówi o losach polskiej prowincji przełomu XIX i XX w. Mowa o powieści Jolanty Pietz – Sroczyńskiej „Cień zegara słonecznego” wydanej w formie książki i audiobooka.

Wydanie książki wsparła gmina Trzemeszno, natomiast Powiat Gnieźnieński zdecydował o finansowym wsparciu audiobooka, doceniając zwłaszcza fakt, że pojawia się w nim gwara Pojezierza Gnieźnieńskiego. Powieść wydało Wydawnictwo Fundacja Duży Format w Warszawie. Powieść w sposób niezwykle emocjonalny i barwny czytają znakomici aktorzy - Stanisław Górka i Izabella Bukowska-Chądzyńska. Profesor Górka na potrzeby projektu nauczył się blubrać po naszemu, a jego nauczycielką była Maria Ciążyńska, polonistka z Gniezna. Aktor znany przede wszystkim z roli kościelnego w „Plebanii”, został zaproszony przez władze samorządowe do Trzemeszna i Gniezna na spotkania promocyjne. Na pewno przeczyta fragmenty książki, opowie o pracy nad audiobookiem, a także zaśpiewa m.in. żydowską kołysankę, która pojawiła się na płycie.

Premiera książki zaplanowana jest 17 września o godz. 18.00 w Trzemesznie w auli Szkoły Podstawowej nr 1. Natomiast dzień później, 18 września o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie w Gnieźnie, w Teatrze im. Aleksandra Fredry.

Książkę i audiobook w dobrej cenie będzie można kupić na spotkaniach autorskich, a także w księgarni internetowej Bonito.pl oraz w księgarni Świat Książki (Galeria Gniezno). „Cień zegara słonecznego” autorka będzie jesienią promować w wielu miejscach m.in. na Festiwalu Dużego Formatu w Warszawie, na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie i we Wrocławiu.

Akcja powieści toczy się w Trzemesznie i obejmuje sto lat: od połowy XIX do połowy XX wieku. Jest to opowieść o małej, zamkniętej społeczności, mocno naznaczonej przeszłością. O relacjach Polaków, Żydów i Niemców żyjących obok siebie. O delikatnym, kruchym stanie koegzystencji, podszytym lękiem i nieustannie zagrożonym. O niezwykłych kobietach, które zmagają się z własną przynależnością do tego świata i jednocześnie poczuciem wyobcowania. Nad każdą z nich wisi groźba wykluczenia.

Główna bohaterka Ida przeżywa w tym mieście sto lat. Daty, którymi opatrzono kolejne części powieści to momenty kluczowe w jej życiu. Utrata matki w wieku sześciu lat, pierwsza miłość przerwana powstaniem styczniowym, wstrząsające odkrycie na jednym ze strychów w miasteczku, aż po dramatyczne okoliczności śmierci najbliższych. Te traumatyczne doświadczenia zmuszają Idę do przedefiniowania swoich życiowych celów i w rezultacie dają nam obraz jej dojrzewania, przemiany osobowości.

Autorka powieści Jolanta Pietz, mieszka i pracuje w Trzemesznie. Ukończyła historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i jest współautorką książki Drogi do niepodległości. Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego (2008). Pani Jolanta jest nauczycielką i socjoterapeutką, autorką sztuk teatralnych, prowadzi szkolny teatr Siódmy Dzień, nagradzany na ogólnopolskich przeglądach teatralnych. Ponadto jest inicjatorką i współorganizatorką cyklu spotkań artystyczno-literackich Spotkania z Kulturą. Powieść historyczna Cień zegara słonecznego (2019) jest jej literackim debiutem.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane