Jesteś tutaj:Kultura Z humorem o gwarze czyli spotkanie z Juliuszem Kublem
poniedziałek, 16 września 2019 16:47

Z humorem o gwarze czyli spotkanie z Juliuszem Kublem

  BPMG
Z humorem o gwarze czyli spotkanie z Juliuszem Kublem źródło: BPMG / fot. Anna Farman

Za nami kolejne spotkanie gwarowe, które odbyło się w czytelni Biblioteki przy ul. Mieszka I. Tym razem gościem była - co tu dużo mówić - jedna z ikon tego tematu.

Co piątek, na tle plakatów inspirowanych gwarą, na kolorowym krześle zasiada inny gość, ale za każdym razem jest tak samo wyjątkowa atmosfera. Tym razem mury biblioteki w centrum Gniezna przyjęły Juliusza Kubla, wielką postać gwary poznańskiej, który podbił serca przybyłych słuchaczy.

Prelegent piątkowego spotkania nie tylko rozłożył dialekt wielkopolski na czynniki pierwsze, ale zrobił to z ogromnym wdziękiem i poczuciem humoru. Dzięki temu można było posłuchać mnóstwa opowieści, anegdot, pośmiać się do łez z żartów z gwary i… z samych poznaniaków. Przy tej okazji uczestnicy próbowali również swoich sił w tłumaczeniu tekstów literackich na gwarę oraz zostali zaprzysiężonymi mieszkańcami Pyrlandii.

Wszyscy dziękowali Juliuszowi Kublowi za wieczór ze Starym Marychem, Helą, Księciem Szarankiem i pyrami w każdej – gotowanej i smażonej – postaci. Obecnie miłośnicy gwary już wyczekują zapowiadanego wydania „Kubusia Puchatka” w tłumaczeniu na gwarę poznańską, która ma się pojawić w listopadzie.  Wieczór miał też swój podniosły moment, bo doszło do spotkania na szczycie – znawca gwary gnieźnieńskiej prof. Włodzimierz Bulikowski podarował swoją książkę „Bądźma ludźmi, szak!” znawcy gwary poznańskiej. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

BarMleczny