Jesteś tutaj:Kultura „Bruk z ulicy Krokodyli, z Drohobycza” - spektakl
wtorek, 24 września 2019 08:30

„Bruk z ulicy Krokodyli, z Drohobycza” - spektakl

  mnopr
„Bruk z ulicy Krokodyli, z Drohobycza” - spektakl zdjęcie nadesłane

Już w najbliższy czwartek na dziedzińcu Starego Ratusza wystąpi ukraiński Teatr Alter, który przybliży publiczności twórczość Brunona Schulza poprzez performance  „Bruk z ulicy Krokodyli, z Drohobycza”

Kilka kostek bruku z ulicy krokodyli w Drohobyczu na zawsze zostaje w tym mieście, w którym odbywa się performance. Na dziedzińcu, aktorzy wcielając się w bohaterów sześciu bohaterów z opowiadań B. Schulza montują kostkę w sposób artystyczny. Głównym celem jest promocja i popularyzacja twórczości Brunona Schulza oraz rozwój międzykulturowej przestrzeni pojednania. Drohobycz – miasto Bruno Schulza, przed wojną określane mianem "półtora miasta" - jak o nim pisał Marian Hemar: bo to miasto pół żydowskie, pół polskie i pół ukraińskie.

Teatr Alter jest w posiadaniu kostek z rozbieranej przytaczanej w opowiadaniach Schulza, ulicy Krokodyli. Przyjeżdżając do każdego z miast, jako swoisty ambasador pozostawia bruk, jako symbol metafizycznej przestrzeni pojednania kultur i religii. To miejsce jest kawałkiem tej osobliwej prowincji, która inspiruje kulturowo i historycznie. Staje się pomostem między kulturami. Na dziedzińcu Starego Ratusza tym samym poprzez zainicjowane działanie powstanie Zaułek Schulza.

Teatr Alter z Drohobycza performatywnie wmontował bruk z Drohobycza w Warszawie ( przed muzeum literatury im. Mickiewicza) w Łodzi (teatr Lalek) w Lublinie (galeria autorska Piotra Lucjana).

Spektakl pod kierunkiem Andriy Yurkevycha, odbędzie się w czwartek 26 września o godzinie 20:00 na dziedzińcu Starego Ratusza. Wstęp wolny.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane