Jesteś tutaj:Kultura Przyznano certyfikaty gwarowe
wtorek, 24 września 2019 12:50

Przyznano certyfikaty gwarowe

  BPMG (opr)
Przyznano certyfikaty gwarowe fot. Anna Farman

W miniony poniedziałek w murach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna odbyło się oficjalne przekazanie certyfikatów przyznawanych w ramach akcji „Tu blubramy po naszemu!”

Certyfikat jest „stemplem lokalności” i stanowi informację dla turystów spoza Gniezna (ale również miejscowych), że w danym miejscu ceni się wielokulturowe dziedzictwo naszego fyrtla, czyli także gwarę gnieźnieńską.

Jak przekazano w trakcie warsztatów, język naszej małej ojczyzny trzeba bowiem pielęgnować nie tylko w bibliotecznym zaciszu czy na specjalnych warsztatach, ale wszędzie: w domach, na ulicach, w autobusach czy właśnie w kawiarniach, hotelach, pubach. To właśnie przedstawiciele tych ostatnich instytucji brali udział w spotkaniach, zapoznając się z najważniejszymi zwrotami w gwarze i przyswajali ją, dzięki czemu będą mogli jej użyć, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. W miniony wtorek certyfikaty otrzymały: Cafe Cud, Dobry Browar, GOSiR Gniezno, Hotel Lech, Hotel i Restauracja w Starej Kamienicy, Pizzeria Retro, White Taste / White Taste Restaurant oraz Villa Vip Gniezno. W tych miejscach już na dniach pojawią się naklejki „Tu blubramy po naszemu!”.

Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane