Jesteś tutaj:Kultura Spotkanie z mistrzem gwary gnieźnieńskiej
poniedziałek, 30 września 2019 09:25

Spotkanie z mistrzem gwary gnieźnieńskiej

  mn
Spotkanie z mistrzem gwary gnieźnieńskiej fot. Anna Farman

Zacinający deszcz i smagający wiatr to nie są sprzyjające okoliczności dla organizatorów imprez – nawet tych pod dachem. Ale nie w przypadku spotkania z prof. Włodzimierzem Bulikowskim!

W piątkowy wieczór w Czytelni Biblioteki Głównej była pełna sala, ba – przepełniona! Organizatorzy musieli dostawiać krzesła, by usiedli wszyscy, którzy przyszli posłuchać niekwestionowanego mistrza gwary gnieźnieńskiej.

Profesor przed laty wybrał Gniezno, a ten wybór dla Grodu Lecha okazał się wyjątkowo cenny. Włodzimierz Bulikowski nie tylko badał i nadal bada swoich pacjentów, ale też język naszego fyrtla. Lata tych analiz przyniosły namacalny plon w postaci setek felietonów i tekstów gwarowych, a także ogromnej liczby anegdot, które - jak zapewniał prelegent – dotyczą autentycznych postaci z Gniezna.

W rozmowie z Andrzejem Malickim vel Bolechem z Cierpiengów, profesor Bulikowski oprowadził publikę po swojej osobistej historii, a zarazem też historii miasta i języka naszej Małej Ojczyzny. Była to przechadzka wyjątkowo zabawna i sentymentalna. Przybyli na spotkanie dowiedzieli się także, że jest na co czekać – w przygotowaniu jest wydawnictwo zbierające felietony prof. Bulikowskiego! Pan Profesor nie byłby sobą, gdyby na koniec nie udzielił porady prozdrowotnej – od teraz wznosimy toast za gwarę…wodą z selenem.

Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane