Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 07 października 2019 10:57

O gwarze i jej świadomości wśród gnieźnian

  mn
O gwarze i jej świadomości wśród gnieźnian fot. Anna Farman

Ostatnie spotkanie gwarowe za nami. W piątek w Czytelni Biblioteki Głównej – sercu naszej kampanii – była okazja porozmawiać o gwarze bardziej „na poważnie”.

Tym razem przewodnikiem w tej rozmowie był Paweł J. Bąkowski, antropolog kultury, zajmujący się m.in. kwestiami tożsamości regionalnej, a od niedawna także Istny Rojber (vlogi Blubrane Recenzje znaleźć można na bibliotecznym kanale YouTube). W erudycyjnym wystąpieniu zajrzał on pod podszewkę naszego wstydu dotyczącego gwary. I choć w jego wykładzie znalazły się takie terminy, jak: socjolekty, rejestry językowe, kapitał kulturowy czy postmodernizm, to sposób podania (obejmujący również radykalne zmiany wizerunkowe) był zabawny i lekkostrawny, nawet dla kogoś bez humanistycznego przygotowania.

To było - niestety - ostatnie spotkanie gwarowe w ramach kampanii „Tu blubramy po naszemu!”. W tym czekają jeszcze dwie audycje radiowe Andrzeja Malickiego (wtorek Radio Plus po 10.30 oraz piątek Radio Gniezno ok. 11.10), a także kolejny odcinek vloga Blubrane Recenzje, który pojawi się na YouTubie w środę o 9:00. Odbędą się także ostatnie warsztaty gwarowe dla dzieci i młodzieży.

Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.

Galeria

1 komentarz