Wydrukuj tę stronę
środa, 09 października 2019 08:07

Nowa wystawa czasowa o pierwszej, polskiej wojskowości

  mnopr
Nowa wystawa czasowa o pierwszej, polskiej wojskowości źródło: MPPP

W niedzielę 20 października zapraszamy do Muzeum Początków Państwa Polskiego na otwarcie wystawy czasowej „PIAST TOTAL WAR. Wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej”.

Nowa ekspozycja opowiada o wojskowości polskiej w okresie od połowy X do połowy XII w. Jest to okres, gdy wojna była stanem ciągłym. Władcy wczesnośredniowieczni, nie tylko Piastowie, traktowali swoje wojska i wojnę jak jedno z najważniejszych narzędzi polityki – zarówno wobec sąsiadów, jak i wewnątrz swego kraju. Wystawa będzie pokazywać, jak wyglądała ta pierwsza polska armia: jak była zorganizowana, jaką bronią walczyła, przeciwko komu i w jaki sposób. A było to wojsko, na czele której Piastowie potrafili odnosić zwycięstwa, choć klęski również im się przytrafiały.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie prawie 200 zabytków pochodzących głównie z okresu od X do XII w. z ziem wchodzących niegdyś w skład monarchii wczesnopiastowskiej. Nie jest to tylko broń, ale również inne znaleziska związane z militarnym aspektem działalności naszych przodków. Częścią opowieści będą również fragmenty źródeł pisanych z tamtego okresu oraz inspirowane dawnymi miniaturami ilustracje. Odrębnym wątkiem jest historia fikcyjnego drużynnika Bolesława I Chrobrego – Dobromysła.

Wystawa zostanie otwarta 20 października o godzinie 12 i będzie czynna do 21 czerwca 2020 r. 

Organizatorzy: Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Kuratorzy wystawy: dr Michał Bogacki (MPPPG), Igor Górewicz, dr Piotr Kotowicz (Muzeum Historyczne w Sanoku), Paweł Kucypera, dr Arkadiusz Michalak (MAŚN). Produkcja: Magdalena Robaszkiewicz (MPPPG). Aranżacja oraz projekty graficzne: Filmove. Realizacja: Zespół Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.