Jesteś tutaj:Kultura Wiesław Kot i Jakobe Mansztajn pierwszymi jurorami 13. „Offeliada”
sobota, 12 października 2019 16:02

Wiesław Kot i Jakobe Mansztajn pierwszymi jurorami 13. „Offeliada”

  mn
Wiesław Kot i Jakobe Mansztajn pierwszymi jurorami 13. „Offeliada” zdjęcie nadesłane

Znany krytyk filmowy oraz nagradzany poeta i bloger – połowa duetu „Make Life Harder”, to pierwsi członkowie Jury Głównego tegorocznej edycji ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego „Offeliada” w Gnieźnie. 13. edycja tego festiwalu filmów krótkometrażowych będzie się odbywać od 6 do 10 listopada.

W drugim tygodniu października organizatorzy festiwalu – Stowarzyszenie „Ośla Ławka” oraz Urząd Miejski i Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie – zaprezentowali pierwszych dwóch członków Jury Głównego. Wiesław Kot to znany krytyk filmowy, publicysta („Wprost”, „Newsweek”, „Przegląd”), autor audycji radiowych i programów telewizyjnych oraz wykładowca akademicki.

Autor trzydziestu książek z zakresu literaturo- i filmoznawstwa. Opublikował między innymi „Sto najważniejszych scen filmu polskiego”, „Manewry miłosne. Najsłynniejsze romanse polskiego filmu” oraz „Dzieje filmu polskiego”. W TVP3 Poznań prowadzi program „To jest kino”, w którym pojawiają się omówienia premier oraz ciekawostki dotyczące zarówno kina współczesnego jak i dawnego, a także audycję „Kot wieczorową porą” w Radiu Poznań.

Jakobe Mansztajn, rocznik 1982, to polski poeta i bloger. W mediach społecznościowych znany głównie jako połowa duetu Make Life Harder. Z drugiej strony, jeden z najbardziej cenionych poetów młodego pokolenia. Tłumaczony na hebrajski, białoruski, angielski i norweski. Mieszka w Gdańsku.

Mansztajn jest autorem książki poetyckiej „Wiedeński high life” (Portret, Olsztyn, 2009), za którą otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” w kategorii debiut roku, a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Jest ponadto laureatem plebiscytu Gazety Wyborczej Sztorm Roku 2010 w dziedzinie literatury.

W grudniu 2014 roku ukazała się jego druga książka „Studium przypadku” (WBPiCAK, Poznań, 2014), za którą otrzymał nominację do nagrody „Splendor Gedanesis”, a także nominację do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2015.

Przypomnijmy, że w 12 poprzednich edycjach gnieźnieńskiej „Offeliady”, w Jury Głównym zasiadały takie postaci jak Krzysztof Majchrzak, Przemysław Wojcieszek, Marta Frej, Paweł Łoziński, Ryszard Jaźwiński, Wiola Sowa, Łukasz Orbitowski, Michał Wiraszko, Agnieszka Obszańska czy Jakub „Dem” Dębski.

13. edycję „Offeliady” dofinansowali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Urząd Miejski w Gnieźnie. Partner Specjalny festiwalu: Trepko

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane