Jesteś tutaj:Kultura Początki kina - wykład popularny
czwartek, 21 listopada 2019 12:18

Początki kina - wykład popularny

 

Zapraszamy na ciekawą wyprawę po historii sztuki filmowej, która na przestrzeni lat wieku ewoluowała tak, że dzisiejsza praca nad nią w niewielkim stopniu przypomina tą, jaką ona była wiek temu.

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez filmów – oglądanych w multipleksach, telewizji, na własnym odtwarzaczu filmów czy z platformy cyfrowej. Jednak wszystko ma gdzieś swój początek i nie inaczej jest ze sztuką filmową, która narodziła się ponad 120 lat temu. Od pierwszych filmów do dzisiejszych blockbusterowych hitów wiedzie długa i czasami wyboista droga, którą warto poznać. Zapraszamy na wykład popularny, o tym, jak kręcono pierwsze filmy, jak zmieniało się kino i jakie emocje wywoływały pierwsze seanse. W trakcie wykładu zobaczymy nieme filmy – dziś ikony początków kinematografii – jak pochodzące z końca XIX wieku „Wyjście robotników z fabryki” czy „Wjazd pociągu” braci Lumiere, ale też fragmenty słynnej „Podróży na księżyc” z 1902 r.

Zapraszamy 22 listopada w  piątek o g. 17.00  do Starego Ratusza Wykład poprowadzi Magdalena Stawniak, archeolożka i muzealniczka, autorka bloga Geekwoman, współpracująca z portalami o tematyce fantastycznej (m.in. Fahrenheit, Bestiariusz, Star Wars Extrem, która fascynuje się kulturą popularną. Wstęp wolny.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane