Wydrukuj tę stronę
sobota, 23 listopada 2019 10:16

Dawid Jung uhonorowany Medalem Młodego Pozytywisty

  mn
Dawid Jung uhonorowany Medalem Młodego Pozytywisty zdjęcie nadesłane / fot. Jan Wesołowski

W miniony czwartek, w uznaniu swoich dotychczasowych zasług, Dawid Jung został w Poznaniu uhonorowany w Auli Lubrańskiego UAM Medalem Młodego Pozytywisty.

Medale nadawane są od 2002 przez kapitułę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego osobom wybitnie zasłużonym w pracy organicznej, jednocześnie laureaci nagrody tworzą Klub Młodych Pozytywistów. Dotychczasowymi laureatami Medalu Młodego Pozytywisty uhonorowani zostali m.in. Rafał Blechacz, Cho Seong-jin oraz Sarah Sanders (b. rzeczniczka prasowa Białego Domu).

Medal Młodego Pozytywisty przyznaje się ludziom nauki i kultury, którzy nawiązują do tradycji i dziedzictwa pozytywizmu. Jak podkreślają członkowie Kapituły: Dzisiaj, współczesny polski pozytywizm początku XXI wieku, kultywowany w warunkach wolności i demokracji, rozwijając twórczo XIX-wieczne idee powinien przyczyniać się do szybkiego gospodarczego, kulturalnego i cywilizacyjnego awansu naszego kraju przechodzącego teraz nie tylko skomplikowaną, wielokierunkową transformację ustrojową, ale również przygotowującym się do integracji z Unią Europejską i korzystnego usytuowania się w kontekście globalnym.

Dawid Jung jest Gnieźnianinem, muzykiem i pisarzem, twórcą i badaczem kultury, wieloletnim redaktorem naczelnym „Zeszytów Poetyckich” oraz serii wydawniczych (Biblioteka Współczesnej Poezji Polskiej, Biblioteka Staropolska, Studia Historica), członek m.in. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz International Federation of Journalist w Brukseli. Za swoją twórczość i działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą.

Medal Młodego Pozytywisty wręczał Dawidowi Jungowi Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr Marian Król. Podczas uroczystej gali wręczono także Statuetki im. Hipolita Cegielskiego, Statuetki im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz certyfikaty „Najlepsze w Polsce”.

2 komentarzy