Jesteś tutaj:Kultura Piąty „Fyrtel” za nami
środa, 04 grudnia 2019 11:56

Piąty „Fyrtel” za nami

 
Piąty „Fyrtel” za nami zdjęcie nadesłane / fot. Anna Farman

Za nami kolejna edycja Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego „Fyrtel”, która tym razem przebiegła pod kilkoma postaciami.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się wernisażem wystawy zdjęć coraz bardziej rozpoznawalnego w fotograficznym środowisku Sebastiana Ucińskiego. Tłumnie przybyli uczestnicy wydarzenia byli tego samego zdania – relację z wystawy umieściliśmy w miniony piątek.

Festiwal nie zapomniał także o najmłodszych - dla nich organizator przygotował warsztaty „Moje miasto Gniezno”. Miasto pokazano z nowych perspektyw, tak aby Ci mniejsi członkowie naszej miejskiej społeczności wiedzieli, że bycie "gnieźniokiem" to nie taka błaha sprawa - to duma!

Festiwal zakończono „Wieczorem na Fyrtlu” w andrzejkowym entourage’u. „Wieczór na Fyrtlu” poprowadzili - czarownie - Iwona Piechocka-Jóźwiak i Piotr Wiśniewski. Był cylinder, więc oczywiście musiał być i „Królik”. Tegoroczna Nagroda Kulturalna Miasta Gniezna – wręczona przez Dariusza Pilaka w imieniu Prezydenta Gniezna - trafiła do Pawła Bąkowskiego. Odbierając statuetkę Królika, Paweł podziękował wszystkim, którzy mieli na niego formatywny wpływ. Nie była to jedyna nagroda wręczona tego wieczoru. Medal Koronacyjny odebrała inna ważna postać Gniezna – Piotr Żelazowski, właściciel Klubu Muzycznego „Młyn”. Trudno sobie wyobrazić miasto i jego scenę muzyczną bez tego miejsca na mapie. Piotr Żelazowski, odbierając medal, powiedział że choć nie pochodzi z Pierwszej Stolicy, to właśnie w tym mieście, z którym związał się 18 lat temu, spotkało go to, co najlepsze.

Nagród tego wieczoru było więcej – podczas gali ogłoszono wyniki Konkursu Recytatorskiego „Peregrynacje po literaturze gnieźnieńskiej. Od źródeł do współczesności”. Jury artystyczne w składzie: Andrzej Malicki, Zenona Golc, Wanda Polkowska nagrodziło za interpretacje poezji Marii Springer uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W kategorii szkół podstawowych nagrodzono: Annę Kozanecką (SP nr 7) – I miejsce, Maję Tomczyk (SP 10) - II miejsce, Jagodę Pleskot (SP 10) - III miejsce, wyróżnienie otrzymał Jakub Stefański (SP 1). W kategorii szkoły ponadpodstawowe nagrody otrzymali: Klaudia Świtalska (II LO) – I miejsce, Jakub Sufleta (I LO) – II miejsce, Adam Przybylski (I LO) – III miejsce, wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Mariki Kurczewskiej (I LO)

Wieczór był też okazją, by podsumować dwa ważne projekty zrealizowane w tym roku przez Miejski Ośrodek Kultury – „W zdrowym ciele – zdrowy duch” oraz Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna – „Tu blubramy po naszemu!”. Gwarowymi monologami gnieźnieńską publiczność rozbawiła do łez Eka Bolecha. Galę zakończył koncert „Między książką a piosenką” grupy Tom Bishop. Było muzycznie, poetycko i zagadkowo, bo wokalista Aleksander Schmidt, jako przerywniki, przygotował dla publiczności zagadki literacko-muzyczne.

fot. Anna Farman

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane