Wydrukuj tę stronę
środa, 18 grudnia 2019 08:18

„Dziekanowice i ich mieszkańcy”

  mnopr
„Dziekanowice i ich mieszkańcy” zdjęcie nadesłane

Najbliżsi sąsiedzi Dziekanowic, tematem nowej wystawy stałej „Dziekanowice i ich mieszkańcy”, która zostanie otwarta w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Ekspozycja przygotowana została we wszystkich pomieszczeniach domu, który został przeniesiony ze wsi Dziekanowice do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, na który składają się: dwie izby z dwiema sieniami na osi, komora i alkierz. Ulokowany został na obszernej działce, w pobliżu kościoła, a w przyszłości dopełniony będzie stodołą i budynkami inwentarskimi. 

Tematem wystawy jest historia wsi Dziekanowice i jej mieszkańców, czyli najbliższych sąsiadów muzeum. Do lat 60. XX wieku, czyli zanim powstało muzeum, Dziekanowice były zwyczajną wsią rolniczą z dość zasiedziałymi mieszkańcami. 

Do wystawy wybrano pewne elementy z historii wsi. Organizatorzy rozpoczynają od ugody jaką zawarli włościanie z Dziekanowic z Państwem Pruskim w kwestii własności gruntów w 1 połowie XIX wieku a kończą na początku wieku XXI. - Opowiadamy o życiu społecznym i gospodarczym wsi, o sprawach religijnych i oświatowych, o uczestnictwie w „wielkiej” polityce i mniejszych wydarzeniach o charakterze rodzinnym. Obok rolników przedstawiamy też innych mieszkańców wsi: rzemieślników, nauczycieli, urzędników. Szczególne miejsce na wystawie poświęcono rodzinie byłych właścicieli domu - informują. Historię opowiedziano za pomocą ilustracji, opisów wydarzeń oraz zebranych artefaktów. 

Otwarcie wystawy już 19 grudnia o godz 12:00 w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach  i to jedyna okazja poza sezonem turystycznym, aby ją zobaczyć.