Jesteś tutaj:Kultura Dobry rok dla gnieźnieńskiego Muzeum
czwartek, 19 grudnia 2019 13:08

Dobry rok dla gnieźnieńskiego Muzeum

 
Dobry rok dla gnieźnieńskiego Muzeum fot. Rafał Wichniewicz

Liczba odwiedzających Muzeum Początków Państwa Polskiego rośnie, a placówka planuje kolejne działania wystawiennicze i edukacyjne w 2020 roku.

Największa (powierzchniowo) instytucja kulturalna Gniezna, jaką jest muzeum przy ul. Kostrzewskiego, podsumowała obecny rok działalności i z optymizmem patrzy w przyszłość. Przedstawiciele tej placówki podzielili się informacjami o podjętych działaniach i skutkach, jakie one przyniosły.

Tylko w tym roku, choć pełnych danych jeszcze nie ma, MPPP odwiedziło 69 tysięcy osób. W ubiegłym roku było to 72 750 gości, a dwa lata temu 65 570. Słupki odwiedzin stale rosną, gdyż jeszcze w latach 2014-2015 było to od 55 do 57 tysięcy osób. Rekordowym był jak dotąd 2016 rok, w którym obchodzono 1050. rocznicę chrztu Polski - wówczas do placówki przybyło 83 185 osób. Dodajmy, że taki sam "skok" widoczny jest w ruchu turystycznym gnieźnieńskiej Informacji Turystycznej.

- Frekwencja stale wzrasta od 2013 roku do bieżącego roku, nie licząc 2016 roku, który był rekordowym, ale ta liczba odwiedzającym nieco wzrasta. Frekwencja w naszym muzeum jest jedną z najwyższych w muzeach tej wielkości w kraju - mówił Michał Bogacki i dalej dodał, że liczby te nie obejmują inicjatyw odbywających się poza placówką, a tych nie brakuje - od imprez plenerowych po wyjazdy z wystawami i lekcjami do różnych innych instytucji w regionie oraz kraju. Gości przyciągają także wystawy tematyczne, które odbywają się w ciągu roku, ale również aktywna działalność promocyjna w Internecie: - Spotyka się ona z przychylnymi opiniami, a "docieralność" jest ogromna. W mediach społecznościowych nasza strona ma 33 tysiące fanów, a jeden z najnowszych naszych filmów obejrzało do dziś ponad 250 tysięcy osób. Myślę, że są to spore liczby - przyznał dyrektor. 

Jak dalej dodał Michał Bogacki, działalność muzealną dobrze widać też w pozyskanych dotacjach celowych na organizację wystaw, zabezpieczenie zabytków czy inne inicjatywy nakładane przez ustawodawcę. W tym roku udało się pozyskać rekordową kwotę 551 tysięcy złotych - w dwóch poprzednich latach było to: 283 tys. złotych (2018 r.) oraz 238 tys. złotych (2017 r.), a w jeszcze wcześniejszych nie przekraczały one 50 - 64 tysięcy złotych. - Patrząc na te liczby, które są najbardziej wymiernym dowodem naszej działalności widać, że coś robimy i z roku na rok stajemy się coraz bardziej atrakcyjni i skuteczni w pozyskiwaniu tego, co jest najważniejsze w działalności wszelakiej, nie tylko kulturalnej - pieniędzy na to, byśmy mogli realizować swoje cele statutowe - dodał dyrektor. 

W przedsięwzięciach edukacyjnych działania pracowników muzeum wspierać będzie Wojojo - maskotka, przypominająca woja piastowskiego. - Dzięki podjętym pracom inwestycyjnym w Muzeum pozyskaliśmy dwie sale do zajęć, jedną do prowadzenia lekcji, a druga do warsztatów. Dzięki temu możemy prowadzić zajęcia dla dwóch grup, a czasem nawet i trzy zajęcia. Zainaugurowaliśmy także nowy program "Się zaczęło w Polsce Piastów", którego pomysłodawcą był dr Michał Bogacki, a na program składały się cztery lekcje muzealne i cztery warsztaty. Przy tym korzystaliśmy z nowych narzędzi edukacyjnych. Do tego kontynuowaliśmy nowe wydawnictwa, w tym przygody Borki i Sambora - mówiła Magdalena Robaszkiewicz z pracowni edukacyjnej Muzeum Początków Państwa Polskiego.

W 2019 roku w placówce zrealizowano ponad 500 lekcji muzealnych z których skorzystało 14 tysięcy osób. Odbywały się też zajęcia terenowe w ramach Ekspedycji Pallatium. W przyszłym roku planowane jest dalsze rozwijanie inicjatywy mobilnego muzeum, które odwiedzać będzie różne wydarzenia historyczne w kraju. Kontynuowane będą dalsze wydawnictwa oraz inne projekty, realizowane w ostatnich latach plus te, które będą towarzyszyć planowanym wystawom czasowym.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane