Jesteś tutaj:Kultura Kolędowe granie z Kapelą Towarzyską
niedziela, 29 grudnia 2019 12:03

Kolędowe granie z Kapelą Towarzyską

 
Kolędowe granie z Kapelą Towarzyską fot. Rafał Wichniewicz

W wyjątkową podróż do przeszłości wybrali się uczestnicy sobotniego koncertu, którego można było wysłuchać w murach Starego Ratusza.

101 lat temu wybuchło powstanie wielkopolskie i choć ten fakt dla wielu wydaje się oczywisty, to jednak na kratach dziejów praktycznie w ogóle nie jest podkreślana wyjątkowość czasu, jaki przypadł na ten wyzwoleńczy zryw. Wszystko działo się przecież w pierwszych dniach po Bożym Narodzeniu, a świąteczny nastrój był cały czas obecny w domach Polaków, którzy w tym czasie chwycili za broń. Nie da się więc ukryć, że zapewne jeszcze przez długi czas w naprędce formujących się oddziałach, ale także w opuszczonych przez mężczyzn rodzinach, śpiewało się kolędy. Jakie?

Na to krótkie pytanie odpowiedziała w sobotni wieczór Kapela Towarzyska, która wystąpiła z ciekawym projektem "Powstanie Wielkopolskie 1918. Koncert domowy sprzed 100 lat". W trakcie swojego występu artyści, przy wykorzystaniu instrumentów obecnych w muzycznym asortymencie wielu amatorskich zespołów grających przed wojną, zaprezentowali kolędy. Te znane, ale i te dziś już niekiedy zupełnie zapomniane. To one, śpiewane w pamiętnych dniach przełomu 1918 i 1919 roku dodawały otuchy i pozwalały odgonić tęsknotę za bliskimi, a w rok później pozwalały cieszyć się z uzyskanej w Wielkopolsce wolności.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane