Jesteś tutaj:Kultura Orszak Trzech Króli już za tydzień
poniedziałek, 30 grudnia 2019 16:32

Orszak Trzech Króli już za tydzień

 
Orszak Trzech Króli już za tydzień archiwum redakcji

W pierwszy poniedziałek stycznia do Gniezna ponownie przybędą trzej królowie, chcący oddać pokłon narodzonemu Jezusowi.

Na Orszak Trzech Króli, który po raz ósmy przejdzie ulicami Pierwszej Stolicy Polski, zaproszeni są wszyscy gnieźnianie. Wydarzenie wzorem roku ubiegłego, rozpocznie się na terenie byłej jednostki wojskowej przy ul. Sobieskiego i przejdzie ulicami centrum na Wzgórze Lecha.

- Cieszymy się, że Orszak Trzech Króli po raz ósmy będzie odbywał się w Gnieźnie. Zgodnie z tradycją trwającą od kilku lat, po raz trzeci ruszymy wszyscy razem z placu za III Liceum Ogólnokształcącym, a następnie udamy się ul. Chrobrego i dalej w kierunku katedry, gdzie mędrcy złożą hołd dzieciątku Jezus. Tam będzie jak zawsze ustawiona szopka i nastąpi złożenie darów - mówił ks. Jacek Orlik. Hasłem tegorocznej edycji Orszaku Trzech Króli, który odbywa się w wymiarze ogólnopolskim, są słowa jednej z kolęd "Cuda, cuda ogłaszają": - Najważniejszą ideą jest wspólne kolędowanie. Idziemy razem do Dzieciątka Jezus, przypominając sobie polskie kolędy, od tych najstarszych do współczesnych - dodał.

Goście, którzy zawitają tego dnia w Grodzie Lecha, jak zawsze będą poruszać się na koniach, a ich przemarsz zabezpieczą uczniowie III LO. Jednocześnie dla uczestników barwnego pochodu przygotowano trzy tysiące koron. Przygotowaniem części artystycznej orszaku zajmie się Szkoła Podstawowa Rodzice - Dzieciom, a do udziału włączyło się także Stowarzyszenie Pomocy Osobom Bezdomnym "DOM" oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Orszak wyruszy 6 stycznia o godzinie 13:00 i skieruje się w stronę Wzgórza Lecha. Tam, lub też na trasie, uczestników powita abp Wojciech Polak Prymas Polski, któremu tego dnia towarzyszyć będzie abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Orszak zakończy się wspólnym kolędowaniem około godziny 14:30.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane