Jesteś tutaj:Kultura „Chodzenie z gwiazdą betlejemską i turoniem” w skansenie w Dziekanowicach
piątek, 03 stycznia 2020 11:29

„Chodzenie z gwiazdą betlejemską i turoniem” w skansenie w Dziekanowicach

  mn
„Chodzenie z gwiazdą betlejemską i turoniem” w skansenie w Dziekanowicach zdjęcie nadesłane

6 stycznia zapraszamy do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. O godz.16.00 przez skansen przejdzie Orszak Trzech Króli. Następnie w kościele z Wartkowic Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” zaprezentuje barwne i dynamiczne widowisko.

Do izby, gdzie trwają ostatnie przygotowania do świąt i gospodarze śpiewają kolędy wchodzą kolędnicy – dziad i baba, pasterz z gwiazdą, turoń i muzykanci. Składają życzenia i zapraszają gospodynię do tańca. Następnie przychodzą do chaty przebierańcy, tzw. draby. Ubrani są w kożuchy, czarne czapki. Śpiewają, wystukując rytm kijami, dopominają się o „datki” – gorzałkę, placek, orzechy. Również tańczą. W widowisku bardzo aktywny i zabawny jest turoń. W sceny wplecione są kolędy i pastorałki.

Widowisko, które w poniedziałek będzie można zobaczyć w naszym muzeum, zespół z powodzeniem prezentował na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Kolędniczych w Brasov (Rumunia) w 1996 r. oraz trzykrotnie na Wielkopolskich Spotkaniach Grup Kolędniczych i Jasełkowych w Międzychodzie. Otrzymując Dyplom Laureata na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nowym Tomyślu, pierwsze miejsce na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Złotowie, a w 2019 roku zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Pradze.

Zespół „Wiwaty” nagrał dwie płyty CD „Hej kolęda, kolęda“ oraz „Bóg się rodzi” z pastorałkami i kolędami.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane