Jesteś tutaj:Kultura Zmarł fotograf Maciej Frankowski
sobota, 04 stycznia 2020 10:11

Zmarł fotograf Maciej Frankowski

 
Maciej Frankowski Maciej Frankowski archiwum redakcji

W sobotni ranek odszedł znany w gnieźnieńskim środowisku fotografów Maciej Frankowski, założyciel jednego z najstarszych zakładów fotograficznych.

Urodził się 22 stycznia 1945 w Krakowie. Ukończył Liceum Plastyczne na kierunku fotograficznym w Gdyni-Orłowie. Po maturze, w 1963 roku odbył staż fotoreportera prasowego w redakcji tygodnika "Przemiany", z którym później współpracował aż do połowy lat 70.

Pierwsze nagrody za osiągnięcia w dziedzinie fotografii zdobył pod koniec lat 60. Wówczas też nastąpił jego debiut na wystawach zdjęć, organizowanych przez Powiatowy Dom Kultury. Jego pierwszym aparatem był czeski Flexaret.

W 1968 roku założył usługowy zakład fotograficzny, który z powodzeniem funkcjonuje do dziś. Prywatnie był kolekcjonerem około stu różnego typu kamer i aparatów, które choć są sprawne, to z racji postępu technologicznego wyszły już z użycia. Cały czas aktywnie uczestniczył w życiu środowiska fotografów gnieźnieńskich, pojawiając się na wernisażach i spotkaniach towarzyskich, ale także udostępniał swoje archiwalne zdjęcia na potrzeby różnych wystaw. Zmarł 4 stycznia 2020 roku w wieku 74 lat.

Pogrzeb odbędzie się w środę 8 stycznia o godzinie 13:00 na cmentarzu św. Krzyża.

źródło: Fotografia gnieźnieńska w II połowie XX wieku, aut. Władysław Nielipiński

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza Joanka środa, 08 stycznia 2020 05:44 napisane przez Joanka

  Panie Macieju.... do zobaczenia po drugiej stronie chmur

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 05 stycznia 2020 13:53 napisane przez mieszkaniec

  Bardzo dobry człowiek.

 • Link do komentarza Leszek Kabaciński sobota, 04 stycznia 2020 17:44 napisane przez Leszek Kabaciński

  [*] Bardzo uczynny.

 • Link do komentarza MW sobota, 04 stycznia 2020 10:54 napisane przez MW

  Requiescat in pace!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane