Jesteś tutaj:Kultura Śladami gnieźnieńskich Żydów i pamiątek po nich
sobota, 18 stycznia 2020 11:41

Śladami gnieźnieńskich Żydów i pamiątek po nich

 
Śladami gnieźnieńskich Żydów i pamiątek po nich fot. Rafał Wichniewicz

Mniej znane wątki związane z dziejami wyznawców religii mojżeszowej, żyjących w naszym regionie na przestrzeni wieków, można było poznać podczas panelu odbywającego się w Starym Ratuszu.

W ramach tegorocznej edycji Dni Judaizmu zorganizowane zostało spotkanie w formie wykładu, na którym przybliżono trzy tematy nawiązujące do obecności Żydów na terenie Gniezna i tego regionu w ciągu dziesięciu wieków.

Po powitaniu zgromadzonych gości przez Dariusza Pilaka, dyrektora MOK-u, a także prezydenta Tomasza Budasza, głos zabrali goście obecni na tym wydarzeniu - przewodnicząca poznańskiej Gminy Żydowskiej Alicja Kobus oraz Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tuż po tym Marek Szczepaniak, kierownik gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego przybliżył treść wystawy zaprezentowanej w sali edukacyjnej Starego Ratusza. Przedstawia ona dokumenty przechowywane w tej jednostce, dotyczące istnienia społeczności żydowskiej od końca XVIII wieku do II wojny światowej.  Na drugą część ekspozycji składają się życiorysy pochodzących z Gniezna Żydów, którzy zdobyli sławę na arenie międzynarodowej, zebrane i przedstawione przez Dawida Junga. Znalazł się także akcent handlowy rodu Sulke, zaprezentowany przez Aleksandra Karwowskiego.

Następnie odbyły się trzy krótkie wykłady zaproszonych prelegentów. Mikołaj Wojciechowski opowiedział o hebrajskich rękopisach wyjętych z opraw na bazie kwerendy przeprowadzonej w Archiwum Archidiecezjalnym. Tuż po tym ks. Jarosław Bogacz przybliżył kwestię judaiki w zbiorach muzealnych i katedralnych archidiecezji gnieźnieńskiej. Na końcu Marek Szczepaniak opowiedział o łączeniu się gmin żydowskich na pograniczu Wielkopolski i Pałuk w 1932 roku. 

Sama ekspozycja dot. Żydów w Gnieźnie czynna będzie w Starym Ratuszu do końca lutego. 

4 komentarzy

 • Link do komentarza Miriam poniedziałek, 20 stycznia 2020 11:49 napisane przez Miriam

  Trudno zrozumieć sympatię Żydów do Niemców. Wielu ocalałych z pozogi wojennej Żydów po wojnie osiedlili się właśnie w Niemczech mimo tych wielkich dramatów i tragedii wywołanej przez wojnę.

 • Link do komentarza nick poniedziałek, 20 stycznia 2020 10:51 napisane przez nick

  wyraz żyd pisze się z małej litery, gdyż nie oznacza on narodowości, tylko wyznanie - podobnie jak katolik, prawosławny etc.
  Wyraz Izraelita piszemy oczywiście z dużej litery, podobnie jak Polak, Czech, etc.
  A propos - czy w Izraelu są obchodzone Dni Katolicyzmu?

 • Link do komentarza 447 niedziela, 19 stycznia 2020 20:11 napisane przez 447

  Wasze ulice, Nasze kamienice...

 • Link do komentarza Zdziwion sobota, 18 stycznia 2020 21:45 napisane przez Zdziwion

  Z wykładu pana Wojciechowskiego dowiadujemy się, że Archiwum Archidiecezjalne ma średniowieczne (XII wiek i później) rękopisy hebrajskie. Kto o tym wiedział?
  Z wykładu pana Szczepaniaki dowiadujemy się, że po I wojnie światowej większość Żydów czuła się Niemcami i dobrowolnie wyjechała z Wielkopolski do Niemiec. Przed II wojną w Gnieźnie mieszkało zaledwie 134 Żydów.... Gminy wokół Gniezna zlikwidowano, gdyż był zbyt małe na utrzymanie synagog i kirkutów...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane